Zihnin Verimli Çalışmasını Engelleyen Şeyler

30.11.2023
513
A+
A-
Zihnin Verimli Çalışmasını Engelleyen Şeyler

Zihnin Verimli Çalışmasını Engelleyen Şeyler

Zihnin verimli çalışmasını engelleyen şeyler neler, zihnin verimli çalışmasını neler engeller, verimli çalışmayı engelleyen şeyler neler? Verimli ders çalışmayı engelleyen tuzaklar neler? Tüm bu soruların yanıtı yazımızda!

 1. Az Uyumak ya da Çok Uyumak
  6 saatten az, 9 saatten fazla uyumak zihinsel performansın tam olarak gösterilmesine engeldir. Her iki durumda da zihnin kendini toplaması zorlaşır. Bu nedenle dengeli uyumakta yarar var.
 2. Yanlış Beslenme
  Şeker oranı fazla olan yiyecekler, kafein tüketimi ve işlem görmüş paketli gıdaların tüketimi zihin performansını olumsuz yönde etkiler. Bunun yerine sebze, yeşil besinler, besin değeri yüksek gıdalar ve bol su tüketimi tercih edilmelidir.
 3. Temiz Havanın Azalması
  Kandaki oksijenin %20’sinden fazlasını beynimiz kullanır. Bu yüzden ders çalışılan odanın havalandırılması ve doğa yürüyüşleri zihnin performansı için önemlidir.
 4. Televizyon
  Uzun süre televizyon izlemek beyinde duyu-motor ve görsel korteks bölgesinde yavaşlamaya yol açar. Bu aslında günümüzde telefon ekranı için de geçerli bir durumdur. Bu nedenle ekrana bakma sürenizi kısıtlandırmanızda yarar var.
 5. Hareketsizlik
  Hareket etmek, beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlayarak beyindeki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Bu nedenle fırsat buldukça yürüyüş yapılmalı. Ders arasında verilen molalarda ayağa kalkarak temiz havaya çıkılmalı ve esneme hareketleri yapılarak vücut hareketlendirilmelidir.
 6. Stres
  Sık sık baskı ve gerilim yaşayanlar odaklanma ve öğrenme sorunları yaşamaya eğilimlidirler. Bu durumu yenebilmek için düşünce akışınızı değiştirmelisiniz. Böyle hissettiğiniz anlarda nefes egzersizi yapabilir, o anı yazıya dökerek duruma farklı bir açıdan bakmayı deneyebilirsiniz.

İlgili Diğer İçerikler :

Çalıştığım Konuları Unutuyorum!

Beyin Jimnastiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hafızayı Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalı?

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.