14 Mart Dünya Matematik Günü İlan Edildi

27.11.2019
1.515
A+
A-
14 Mart Dünya Matematik Günü İlan Edildi

14 Mart resmi olmasa da dünyada Pi Günü, olarak kutlanmaktaydı. UNESCO’nun 40. Genel Konferansında aldığı kararla artık bugün “Dünya Matematik Günü” (IDM) olarak kutlanacak. Bugün için belirlenen tema “Her Yerde Matematik” olup amaçlanan matematiği bütün açılarıyla ele almak ve önemini, hayattaki yerini herkese fark ettirmek.

Dünya Matematik Günü, UNESCO tarafından dünyaya, 13 Mart Cuma 2020 tarihinde resmi olarak tanıtılacak. Şimdiden etkinlikler planlandı ve 10-13 Mart 2020 tarihinde Paris’te UNESCO Genel Merkezinde ve Nairobi’de Gelecek Einstein Forumu 2020’de (NEF2020) uluslararası iki etkinlik düzenlenecek.

IDM Başkanı  Montreal Üniversitesi’nden Prof. Christiane Rousseau, konuyla ilgili şunları söyledi: “Matematik, insanlık tarihi boyunca var oldu. Ama bugün, matematik o kadar ileri bir araç haline geldi ki, çoğu insan yaşamımızın her yerinde olduğunu fark etmiyor bile. Halbuki her yer matematik ve bu da ilk IDM senesinin teması. Şu aşamada, 75’ten fazla ülke ve 150’yi aşkın matematik derneği, araştırma enstitüsü, müze, okul,  üniversite, belediye gibi kuruluşlar kutlamalarını duyuruyor ve bu sayıların artması bekleniyor” dedi.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.