Ramazanda Çalışma Düzeni Nasıl Olmalı?

Ramazanda Çalışma Düzeni Nasıl Olmalı?

Ramazanda Çalışma Düzeni Nasıl Olmalı?

Ramazanda çalışma düzeni nasıl olmalı? Ramazanda nasıl verimli ders çalışılır? Tüm bunların yanıtı videomuzda!

Ramazan Ayında Nasıl Ders Çalışılmalı?

Özellikle sınava hazırlanan öğrenciler Ramazan ayında günlük gıda tüketimindeki değişiklik nedeniyle derse odaklanmakta zorlanabilmektedirler. Çünkü ders çalışırken beyin hızlı bir şekilde kalori tükettiğinden yemek ve su gibi temel ihtiyaçların giderilmemesi çalışma verimini düşürerek odaklanma sorununa yol açabilmektedir.

Peki, bu süreçte verimli bir çalışma yürütmek için ne yapılmalı?

  • Öncelikle iftar zamanında çok fazla yemek tüketilmemeli. Çünkü bu durumda vücut bütün enerjisini sindirim sisteminin çalışması için harcayacaktır.
  • İftardan sonra sahura kadar olan süreçte çalışma masanızın üzerinde dikkatinizi dağıtacak şekilde meyve, çerez vs. bulundurulmamalı. Sadece su tüketimine dikkat edilmeli ve masada su bulundurulmalı.
  • Vücudunuzu en iyi siz tanıyorsunuz. Kendinize ve uyku düzeninize göre bir çalışma planı hazırlamalısınız.
  • Eğer gece verimli ders çalışabiliyorsanız iftar ve sahur aralığını iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Bu süreç içerisinde konu eksiklerini tamamlayabilir ve tekrar yapabilirsiniz.
  • Eğer sabahın erken saatlerinde daha verimli ders çalışabiliyorsanız iftardan sonra 2-3  saatlik bir ders çalışmanın ardından uygun bir saatte uyuyup sahurdan sonra daha yoğun ders çalışabilir ve uykunuz geldiği zaman tekrar uykuya geçebilirsiniz.
  • Açlığı yoğun hissettiğiniz zamanlarda Türkçe ders konularına çalışmak ya da kitap okumak daha verimli olacaktır. İftara kalan süre bir saatin atına düştüğünde ise artık tüm çalışma etkinliklerine ara verip dinlemeniz yerinde olacaktır.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.