YKS’ye Girerken Yanınızda Bulunması Gerekenler Neler?

22.06.2020
103
A+
A-
YKS’ye Girerken Yanınızda Bulunması Gerekenler Neler?

YKS’ye Girerken Yanımızda Bulunması Gerekenler Neler?

Üniversite sınavı için gerekli belgeler neler, 2020 YKS sınavında maske takmak zorunlu mu, TYT kaç dakika sürecek, AYT kaç dakika sürecek, YKS saat kaçta vb tüm soruların yanıtı yazımızda!

YKS Saat Kaçta? TYT Saat Kaçta ve Kaç Dakika? AYT Saat Kaçta ve Kaç Dakika?

Pandemi sürecinden dolayı zor bir çalışma yılını geride bırakan YKS adayları, artık gün sayıyor. Bu hafta sonu yapılacak YKS ile bu süreci tamamlamış olacaklar. 27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 10.15’te YKS’nin ilk oturumu TYT sınavı yapılacak. Adaylara geçen yıllardan farklı olarak 165 dakika süre verilecek. 28 Haziran 2020 Pazar günü saat 10.15’te ise YKS’nin ikinci oturumu olan AYT sınavı yapılacak. Adaylara 180 dakika süre verilecek. 28 Haziran Pazar günü saat 15.45’te de YKS’nin son oturumu olan YDT sınavı gerçekleştirilecek. Bu sınav içinse adaylara 120 dakika süre verilecek.

Adaylar, sınavın başlama saatinden en az 1 saat önce, sınav binasının önünde hazır olarak beklemeliler. Gerekli kontroller yapılarak içeri alınacak adaylar; sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra, öğleden sonraki oturumlarda ise 15.30’dan sonra sınav salonlarına alınmayacaklar.

YKS’ye Girerken Yanımızda Bulunması Gerekenler :

  • ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ adresinden T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak edineceğiniz sınav giriş belgesi yanınızda olmalıdır. Bu belgeyi sınavdan 10 gün öncesinden başlayarak siyah ya da renkli çıktı olarak alabilirsiniz. Belgede sınav merkezi, bina, salon ve fotoğrafınız yer almalıdır.
  • Nüfus cüzdanı ya da T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportun yanınızda olması, bunların dışında Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Mavi Kartlar, Pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı KKTC Kimlik Kartı geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilecektir.

Bunların dışında; sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilmeyecektir.

Sınava Giderken Yanınızda Bulunmaması Gerekenler:

  • Adayların sınavda kullanacakları kalem, silgi, kalemtıraş ve peçete gibi araç gereçler ÖSYM tarafından sağlandığı için yanınızda bulunması yasaktır.
  • Sınavın yapıldığı her bir salonda en az bir adet duvar saati olduğundan yanınızda kol saati bulunmaması gerekiyor.
  • Çanta, cüzdan, cep telefonu, anahtar, kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş vb. takılar;
  • Metal para gibi metal içerikli eşyalar(basit başörtü iğnesi ve ince metal tokalı kemer hariç),
  • Çeşitli plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı, ulaşım kartı vb. kartlar,
  • Cep bilgisayarı, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihaz ve her türlü elektronik/mekanik cihaz,
  • Kâğıt, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlar,
  • Su hariç yiyecek, içecek vb. gıda/tüketim maddeleriyle, ilaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlarla adayların gelmeleri kesinlikle yasaktır.

YKS’de Maske Takmak Zorunlu Mu?

Kovid-19 tedbirleri kapsamında yapılacak olan YKS’de adaylar, sınav öncesinde temizlenmiş ve dezenfekte edilmiş salonlarda sınava girecekler. Her oturumdan önce adaylar binalara alınırken, maske ve dezenfektan dağıtılacak. Adaylar isterlerse kendi dezenfektan ve maskelerini de yanlarında getirebilirler. Gerekli önlemler sağlandıysa isteyen adaylar, sınav anında maskelerini çıkarabilecekler.

 

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.