YKS’ye Girerken Yanınızda Bulunması Gerekenler

17.06.2022
2.960
A+
A-
YKS’ye Girerken Yanınızda Bulunması Gerekenler

YKS’ye Girerken Yanınızda Bulunması Gerekenler

YKS’ye Girerken Yanınızda Bulunması Gerekenler Neler?

18 – 19 Haziran 2022 tarihinde yapılacak olan YKS için sınava giriş belgeleri yayımlandı. TYT, AYT ve YDT oturumuna katılacak öğrenciler Sınava Giriş Belgelerine ÖSYM Aday İşlemleri Sayfası (AİS) üzerinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilirler. 

Adaylar sınava giriş belgeleri ve fotoğraflı geçerli kimlik belgeleri olmadan giremezler. Bundan dolayı renkli ya da siyah beyaz şekilde sınav giriş belgesinin çıktısı alınmalıdır.  

YKS’ye Girerken Yanımızda Bulunması Gerekenler Neler?

2022-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) için adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır. 2022-YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) için adaylar saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır. Öğrencilerin sınav saatinden en az 1 saat önce sınavın yapılacağı binada hazır olmaları gerekmektedir. 

2022 YKS’ye Girerken Yanımızda Bulunması Gerekenler

  • ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ adresinden T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak edineceğiniz sınav giriş belgesi yanınızda olmalıdır. Bu belgeyi sınavdan 10 gün öncesinden başlayarak siyah ya da renkli çıktı olarak alabilirsiniz. Belgede sınav merkezi, bina, salon ve fotoğrafınız yer almalıdır.
  • Nüfus cüzdanı ya da T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportun yanınızda olması, bunların dışında Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Mavi Kartlar, Pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı KKTC Kimlik Kartı geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilecektir.

Bunların dışında; sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilmeyecektir.

Sınava Giderken Yanınızda Bulunmaması Gerekenler

  • Adayların sınavda kullanacakları kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, şeker ve peçete gibi araç gereçler ÖSYM tarafından sağlandığı için yanınızda bulunması yasaktır.
  • Sınavın yapıldığı her bir salonda en az bir adet duvar saati olduğundan yanınızda kol saati bulunmaması gerekiyor.
  • Çanta, cüzdan, cep telefonu, anahtar, kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş vb. takılar;
  • Metal para gibi metal içerikli eşyalar(basit başörtü iğnesi ve ince metal tokalı kemer hariç),
  • Çeşitli plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı, ulaşım kartı vb. kartlar,
  • Cep bilgisayarı, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihaz ve her türlü elektronik/mekanik cihaz,
  • Kâğıt, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlar,
  • Su hariç yiyecek, içecek vb. gıda/tüketim maddeleriyle, ilaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlarla adayların gelmeleri kesinlikle yasaktır.

ÖSYM tarafından yayımlanan sınav kurallarını daha detaylı incelemek için Temel Kurallar kılavuzuna göz atabilirsiniz.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.