2022 LGS 2. Nakil Sonuçları Açıklandı!

08.08.2022
1.238
A+
A-
2022 LGS 2. Nakil Sonuçları Açıklandı!

2022 LGS 2. Nakil Sonuçları Açıklandı!

2022 LGS 2. Nakil Sonuçları Açıklandı! 2022 yılı LGS kapsamında yerleştirmeye esas 2. nakil sonuçları açıklandı. LGS 2. nakil işlemleri 1-5 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildi. Öğrenciler 8 Ağustos Pazartesi gününden itibaren sonuc.meb.gov.tr adresinden sonuçlarını öğrenilebilirler.

2022 LGS sonuçlarının 30 Haziran 2022 tarihinde açıklanmasının ardından 4 Temmuz 2022 Pazartesi günü itibarıyla LGS tercih süreci başlamıştı. LGS yerleştirme sonuçları ise bugün itibarıyla açıklandı. Öğrenciler ve veliler yerleştirme sonuçlarını “meb.gov.tr” ya da “sonuc.meb.gov.tr” adreslerinden öğrenebilirler.

LGS yerleştirmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Özer, şunları kaydetti:

Bu yıl 8. sınıftan mezun olan 1 milyon 236 bin 308 öğrencinin 1 milyon 31 bin 799’u Merkezi Sınav’a katıldı ve 1 milyon 8 bin 139 öğrenci ilk yerleştirme için tercihte bulundu. Bu öğrencilerden 951 bin 703’ü yani yaklaşık yüzde 95’i tercih ettiği okullardan birine yerleştirildi. 2021 yılındaki ilk yerleştirme döneminde tercih yapan öğrencilerden yüzde 93’ü ortaöğretim kurumlarına yerleştirildiği dikkate alındığında bunun önemli bir iyileştirme olduğu görülüyor. Bu süreç, ilk adımda daha fazla öğrencinin ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmesi ve yerleştirme sürecine yönelik memnuniyetin artırılması açısından olumlu bir gelişme.”

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Dönemi Başladı!

Nakil başvuruları başladı Bakan özer, ilk yerleştirmede yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için yerleştirme sürecinin devam edeceğini belirterek, şunları kaydetti: “LGS kapsamında yerleştirmeye esas birinci nakil başvuruları başladı. 25-29 Temmuz arası, yerleştirmeye esas 1. nakil tercih dönemi olacak. Yerleştirmeye esas 1. nakil sonuçları 1 Ağustos’ta açıklanacak. Yerleştirmeye esas 2. nakil tercih başvuruları 1-5 Ağustos’ta yapılabilecek, sonuçlar 8 Ağustos’ta açıklanacak. Böylece merkezi yürütülen ana yerleştirme süreci, 8 Ağustos 2022’de tamamlanmış olacak. Hiçbir okula yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 19 Ağustos 2022’de yerleştirme süreci tamamlanacak.”

2022 LGS Tercih ve Yerleştirme Takvimi

2022 LGS yerleştirme takvimi

LGS Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır?

  • LGS tercih işlemleri, öğrenci veya velisi tarafından e-Okul internet sitesi üzerinden ya da ortaokul müdürlüklerinden yapılabilecek. Yapılan tercihler mutlaka ortaokul müdürlüklerine onaylatılmalıdır.
  • Tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Aksi takdirde merkezî sınavla öğrenci alan ve pansiyonlu okullar için tercih ekranı açılmayacaktır. 
  • Özel bir liseye ve yetenek sınavıyla öğrenci alan bir okula kesin kayıt yaptıran öğrenciler tercihte bulunamayacaktır. Bulunsalar dahi tercihleri geçersiz sayılacaktır. 
  • Öğrenciler; Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 grupta tercih yapabilecekler. Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler ise Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2  grupta tercih yapabilecekler.
  •  Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacaklardır. Yerel yerleştirme tercihlerinden ilk 3 okulu Kayıt Alanından seçmek şartıyla öğrenciler en fazla 5  okul tercihinde bulunabilecekler. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 10 okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 20 okul tercihinde bulunabilecek.
  • Sınava katılmayan öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.
  • Daha detaylı bilgi için MEB tarafından yayımlanan Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunu inceleyebilirsiniz.
  • Adaylar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen ve güncellenen tercih robotundan yararlanarak da tercihlerini listeleyebilirler. 

2022 LGS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

2021-2022 eğitim ve öğretim yılında ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8’inci sınıfını başarıyla tamamlamış veya geçici eğitim merkezlerinden ya da Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak okullar http:// www.meb.gov.tr veya https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Yerleştirme sonuçları 25 Temmuz 2022 tarihinde ilan edilecektir.

İlgili diğer yazılar :

2021 LGS Sonuçları Açıklandı!

Yerel Yerleştirme ve Merkezî Yerleştirme Nedir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.