Anestezi Okumak İstiyorum!

Anestezi Okumak İstiyorum!

Anestezi Teknikeri Olmak İstiyorum!

Anestezi teknikeri olmak ve anestezi okumak isteyenlerin merak ettiği birçok sorunun yanıtı yazımızda!

Anestezi Bölümü Nedir?

Öncelikle anestezi nedir, diye bakacak olursak; ağrısız ve güvenli bir ameliyat için kişinin çeşitli ilaçlar yardımı ile ağrı duymasının engellenmesidir. Günümüzde birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu işlemi genellikle anestezi uzmanları yapar. Bu noktada da anestezi uzmanına yardımcı olabilmesi için anestezi teknikeri devreye girer.

Anestezi teknikeri ve teknisyeni hemen hemen aynı görevi yaparlar. Aralarındaki fark ise anestezi teknikeri, liseden sonra 2 yıllık sağlık meslek yüksekokulundan mezunken; anestezi teknisyeni sağlık meslek lisesini bitirir. Anestezi teknisyeni ve teknikeri; anestezi uzmanı ile ekip çalışması yapar.

Anestezi teknikeri, anestezide kullanılacak tüm cihaz ve ekipmanı kontrol eder ve anestezi uygulamalarına hazırlar. Merkezi gaz kaynaklarının bağlantılarının doğru olup olmadı­ğını kontrol eder. Uygulanacak anestezi yöntemine göre doktorun talimatıyla gerekli ilaç ve sarf malzemelerini hazırlar. Enjektörlerin üze­rine ilaçların isimlerini yazar. Anestezi cihazındaki arızaları, anestezik maddelerle anestezide kullanılan bütün yardımcı ilaç ve malzeme ihtiyacını anestezi uzmanına zamanında haber verir.

Anestezi Okumak İsteyenlerde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • Sayısal dersleri sevmek,
  • Titiz ve sorumluluk sahibi olmak,
  • Hoşgörülü ve iletişim gücü yüksek olmak,
  • Ekip çalışmasına uygun olmak,
  • Güçlü ve dayanıklı bir yapıda olmak gerekmektedir.

Anestezi Teknikerinin İş Alanları Nelerdir?

Devlete, üniversiteye ve özel kuruluşlara ait hastanelerde “Anestezi Teknikeri” unvanı ile çalışır. KPSS puanıyla kamu kuruluşlarına “Sağlık Teknikeri” olarak atanabilmektedir.

Anestezi Bölümü İçin Hangi Alandan Sınava Girmek Gerekiyor?

2 yıllık bir ön lisans programı olduğu için TYT alanından sınava girmek yeterlidir. TYT’den 150 ve üstünde puan alan adaylar tercih yapabilme hakkına sahip olmaktadır. Bu sınavında Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilimleri derslerinden testler bulunmaktadır.

Anestezi Taban Puanları 2021 ve Anestezi Sıralamaları 2021 için tıklayınız!

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Şahin dedi ki:

    Anestezi teknikeri çok avantajlı bir meslek günümüzde herkes bıçak altına yatıyor neredeyse, okuyan aç kalmaz görevlerini de çok güzel açıklamışsınız