MEB Bursluluk Sınavı Başvuruları Başlıyor!

04.02.2020
616
A+
A-
MEB Bursluluk Sınavı Başvuruları Başlıyor!

MEB Bursluluk Sınavı Başvuruları Başlıyor!

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS)

Milli Eğitim Bakanlığı, 2020 yılında yapılacak ilköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı kılavuzunu yayımladı. Buna göre 5,6,7,8, Hazırlık Sınıfı, 9, 10, 11’inci sınıfların 5-17 Şubat tarihleri arasında bursluluk sınavına başvurmaları gerekmektedir.

Yayınlanan kılavuza göre belirlenmiş olan genel kurallar şöyle:
 • 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflara yönelik olarak bursluluk sınavı, 25 Nisan 2020 tarihinde, saat 10.00’da yapılacak.
 • İOKBS, tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az 10 öğrenci olması kaydıyla; Lefkoşa, Riyad, Medine, Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşkabat, Taşkent, Bakü ve Bişkek’te yapılacak.
 • Başvuru şartlarını taşıyan öğrencilerin 05-17 Şubat 2020 tarihleri arasında başvurularını yaparak okul müdürlüklerine sistem üzerinden onaylatmaları gerekmektedir.
 • Açık Öğretim Lisesi, Meslekî Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri bursluluktan yararlanamayacaklardır.
 • Taksirli suçlar ile kabahat nevînde olanlar dışında; işlenilen suçtan dolayı hükümlü bulunan öğrenciler bursluluk sınavına başvuramayacaklar.
 • Özel öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler İOKBS’ye müracaat edebilecekler; sınavı kazananlar Millî Eğitim Bakanlığına bağlı yurt içindeki resmî, örgün okul/kurumlara (ortaokul, imam hatip ortaokulları ile ortaöğretim kurumları) 30 Eylül 2020 tarihine kadar kayıt/nakil yaptırmaları hâlinde bu haklarından yararlanabilecekler.
 • Ancak Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrencilerin (Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği’nin 5’inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan), özel okullara devam etmeleri durumunda da bursluluk hakları devam edecektir.
 • İOKBS’ye başvuran öğrencilerin başvurularında; belgelerin eksik ve yanlış olmaması için öğrenci velilerine rehberlik edilmesi, başvuru şartları ve özellikle mali durum ile kontenjan türüyle ilgili belgelerin tam olup olmadığının okul müdürlüklerince kurulan komisyon aracılığı ile kontrol edilmesi ve “2020 İOKBS ADAY BAŞVURU BİLGİLERİ FORMU”nun komisyon üyelerince de imzalandıktan sonra başvurunun okul müdürü tarafından elektronik ortamda onaylanması gerekmektedir.
Sınava Başvuru İçin Gerekli Koşullar:
 • Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 •  Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımak,
 • Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve
  8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci
  sınıflarında öğrenci olmak,
 •  İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme
  yaptırımı/ cezası almamış olmak,
 • Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın,
  içinde bulunulan mali yılın, Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu’nda belirtilen Millî Eğitim
  Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi
  imkânlardan yoksun bulunmak. Ailenin 2019 senesi yıllık gelir toplamından fert başına
  düşen toplam miktarın 2020 Mali Yılı için tespit edilen 14.640,00 (ondörtbinaltıyüzkırk)
  TL’yi geçmemesi g gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2019 yılında elde ettiği tüm gelirleri
  esas alınacaktır.
Sınavda Hangi Derslerden Kaç Soru Çıkacak?

Sınavda, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf olan öğrenciler için 5, 6 ve 7’nci sınıflara Sosyal Bilgiler dersinden; 8, hazırlık sınıfı, 9, 10,11’inci sınıflara Sosyal Bilimler derslerinden, (aynı sınıf seviyesindeki öğrencilerin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi soru sayısı oranında) sorular yer alacaktır.

Burs Ne Zaman Verilmeye Başlanacak?

Bursluluk hakkı kazanan öğrencilere, 01 Ekim 2020 tarihi itibarıyla bursları verilmeye başlanacaktır.

Daha detaylı bilgi için MEB kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Sevdagül Çimenlik dedi ki:

  Meb bursluluk sınavı en büyük korkumdu ve zaman geldi çattı inşallah hak ettiğim sonuçları alırım 17 şubata kadar başvurmalıyım öğrendiğim iyi oldu 🙂