Başarının Gizli Anahtarı ?

09.05.2019
1.065
A+
A-
Başarının Gizli Anahtarı ?

Başarı nedir?

Başarı, bireyin doğuştan getirdiği yeteneklerin yetiştirilme tarzına bağlı olarak göstermiş olduğu etkinliklerin olumlu ürünüdür. Süreci kendi istediği yönde bitirmeye çabalamasıdır. Başarı aynı zamanda  kişiden kişiye değişen bir olgudur. Örneğin bir genç için başarının yegâne ölçütü üniversite okumak ya da istediği mesleğe sahip olmakken futbolla ilgilenen biri için taraftarı olduğu takımın ligi ilk üç sırada bitirmesidir başarı.

Peki başarıdaki amaç nedir?

Başarmak tek başına bile bir mutluluk kaynağıdır. Mutlu bir hayat,aynı zamanda motivasyonunuzu artıracağı için bir sonuç değil yaşam sürecinin içinde var olan bir olgudur.

Başarı için neler yapılmalıdır?
  • İnsanın başarılı olmasının ilk adımı, “Ben bunu yapmak istiyorum.” diyebilmesidir. Bu istek sizi harekete geçirecektir. İkinci adım ise bireyin kendisini tanıyarak nasıl bir yol izleyeceğini belirlemesidir. Bu yol haritası; varacağınız noktayı, karşılaşacağınız engelleri, bu engelleri nasıl aşacağınızı ve bu engelleri aşmak istemediğinizde karşılaşacağınız sonuçları içermelidir. Bu yol haritası sizi belirsizlikten kurtaracaktır.
  • Hedefleriniz doğrultusunda gerekli bilgi donanımına sahip olmanız gerekir. İnsanın bilgi donanımı, uygun davranış kazanımı ve beceri geliştirmesi başarı için uygun bir alt yapının yegâne koşuludur.
  • Kendinizi tanımak ve hata yapabileceğinizi bilmek hem düşünce sisteminizi hem de duygularınızı değiştirme şansınızı artırır. Çevreyi, yetersizlikleri ya da koşulları suçlamak yerine bunlara dair yorumlarınızı değiştirmeye çalışın. Unutmayın, kendinizi değiştirmek çevreyi değiştirmekten daha kolaydır.
  • Hedeflerinizi basit şekillerde basamaklandırabilirsiniz. Bu sizin başarabildiklerinizi fark etmenizi sağlar ve başarmak için sıradaki basamağın ne olduğunu daha somut görmenize yardımcı olur.
  • Hayatınız yaptığınız tercihlerin toplamıdır. Tercihleriniz sonucunda doğan sorumluluklar size aittir. Mutlu olmak ve başarıya ulaşmak istiyorsanız tercihleriniz hedefleriniz doğrultusunda belirlemek zorundasınız.
  • İstikrar, başarının gizli anahtarıdır. Yaşanan olumsuzluklar karşısında pes etmemektir. Yorulacağınız, devam edecek takati bulmayacağınız anlar olsa bile asla pes etmeyin. Çalışma, düşünme ya da davranma biçiminizi değiştirin. Engellerin sizi durdurmasına ya da yolunuzdan alıkoymasına asla izin vermeyin!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.