KİŞİLİĞİNİZE GÖRE HANGİ MESLEĞİ SEÇMELİSİNİZ?

16.09.2019
1.076
A+
A-
KİŞİLİĞİNİZE GÖRE HANGİ MESLEĞİ SEÇMELİSİNİZ?

Küçük yaşlarımızdan itibaren sıklıkla karşılaştığımız bir soru var: Büyüğünce ne olacaksın? Daha meslek nedir, bilmeden çevreden duyduğumuz kadarıyla ya da anne babamızın isteği doğrultusunda bu soruya doktor, öğretmen, mühendis gibi cevaplar vermekteyiz. İlerleyen zamanlarda okuldaki derslerde gösterdiğimiz başarılar çerçevesinde bölümler seçip ileride yapacağımız mesleği belirlemeye çalışıyoruz. Okuldaki matematik, fen bilgisi ya da Türkçe gibi dersler sizin seçeceğiniz meslekle ilgili yeterli kriterler mi? Ömrünüzün büyük bir kısmını geçireceğiniz, hayatınıza yön verecek olan mesleğinizi seçerken kişiliğiniz çerçevesinde de değerlendirme yapmak gerekmez mi?

Bu konuyu 1959 yılında J. Holland ele almış ve insanların, kendisinin ortaya koyduğu altı kişilik tipinden birine sahip olduğunu ve kişinin kendisine uygun mesleklerden birini seçtiğinde mesleki doyumu tadacağını, savunmuştur.

Bu kurama göre sizin kişiliğiniz hangisine yakın ve buna göre hangi meslek gruplarını seçmenizde yarar var?

  1. Gerçekçi (Realistic) Tip

Bu tip kişiliğe sahip olanlar sabırlı, pratik, maddeci ve başarma güdüleri fazla olan kişilerdir. Kişiler arası iletişimden kaçınarak yalnız hareket ederler ve açık alanlara, fiziksel etkinliklere yönelirler. Daha çok el becerisi üzerine yetenekleri vardır ve mekanik objeleri, aletleri, makineleri ve elektronik şeyleri kullanmayı tercih ederler.

Önerilen meslekler; elektrik-elektronik mühendisi, teknisyen, spor eğitmeni, beden eğitimi öğretmeni, polis, güvenlik sorumlusu, veteriner, bahçıvan vb.

  1. Araştırmacı/Aydın (Investigative) Tip

Analitik düşünce gücüne sahip, rasyonel, sorgulayıcı, titiz ve meraklı olma özellikleri gösterilen bu kişilik tipinde problemlere özgün çözümler üretmek en iyi yaptıkları iştir. Matematiksel ve bilimsel konularla uğraşmayı severler. Sosyal ilişkilere fazla önem vermezler.

Önerilen meslekler; biyolog, kimyager, psikolog, astronot, tıp doktoru, diş hekimi, bilgisayar mühendisi, araştırma görevlisi vb.

  1. Sanatçı/Yaratıcı (Artistic) Tip

Hayal gücü yüksek, yaratıcı, duygusal, özgürlükçü ve farklı bakış açısına sahiptirler. Sanatsal etkinliklere önem veren, estetik kaygıları bulunan ve bağımsız olacakları ortamlarda bulunmayı seven bu kişiler sanatın farklı dallarıyla uğraşarak kendilerini ifade etmeye çalışırlar. Esnek çalışma saatleri olan mesleklerde keyifle çalışabilirler.

Önerilen meslekler; yazar, ressam, oyuncu, müzisyen, mimar, dekoratör, grafik tasarım uzmanı vb.

  1. Sosyal (Social) Tip

Yardımsever, sorumluluk sahibi, iş birliğine yatkın, sözel becerileri kuvvetli, nazik ve anlayışlıdırlar. Mekanik becerilerden yoksundurlar ama insanlara bir şeyler öğretebilme becerileri yüksektir. Empati yetenekleri gelişmiş olduğu için bireyler arası ilişkilerde diğer kişilik tiplerine göre daha çok başarı gösterirler.

Önerilen meslekler; öğretmen, akademisyen, sosyal hizmet uzmanı, insan kaynakları uzmanı, psikolog, hemşire, organizatör vb.

  1. Girişimci (Enterprising) Tip

Dışa dönük, enerjik, ikna kabiliyeti yüksek, hırslı, baskın ve lider karakterlidirler.  Özgüvenli, sorumluluk sahibi ve kararlı tavırlarıyla konuşarak insanları ikna edebilen ve bu yolla kazanç sağlamayı iyi bilen kişilerdir.

Önerilen meslekler;  avukat, politikacı, işletmeci, halkla ilişkiler uzmanı, emlakçı, satış temsilcisi vb.

  1. Geleneksel (Conventional) Tip

Dikkatli, titiz, düzenli, öz denetimli, sorumluluk sahibi ve sistemlidirler. Rutinlerinin dışına çıkmaktan pek hoşlanmayan bu kişiler, belirsizlikten de hoşlanmazlar. Bu yüzden risk almayı da sevmezler. Organize olmak, planlama yapmak tam onlara göredir.

Önerilen meslekler; muhasebeci, vergi uzmanı, memur, veri işletmeci, bankacı, kütüphane görevlisi vb.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.