KPSS’nin Olmazsa Olmazları Neler?

29.09.2021
120
A+
A-
KPSS’nin Olmazsa Olmazları Neler?

KPSS’nin Olmazsa Olmazları Neler?

KPSS’nin olmazsa olmazları neler? KPSS çalışmalarında nelere dikkat etmeli? KPSS’ye nasıl çalışmalı? Tüm bu soruların yanıtı yazımızda!

Memur olmak isteyenlerin dört gözle beklediği çift yıllardan birindeyiz. 2022 KPSS’de adaylar mezuniyet durumlarına göre; lisans, ön lisans ve ortaöğretim alanlarından sınava girebilecek. Girilecek bu sınavın sonuçları ise 2 yıl geçerli olacak. Yani önümüzdeki 2 yıl devlet kadrolarına alımda bu puanlar kullanılacak. Tabii ki bazı kurum ve kadrolar için bu durum değişiklik gösterebiliyor.

Peki lisans, ön lisans ya da ortaöğretim alanından KPSS’ye girecek adayların çalışmalarda nelere dikkat etmesi gerekiyor? Süreci verimli ve başarılı bir şekilde götürebilmek için neler yapmak lazım?

  • Atanmak için alman gereken puanı ve net aralığını belirle. Bu senin hedefin olacak ve çalışmalarını ona göre şekillendireceksin.
  • Çalışman gereken tüm dersleri ve konuları belirle. Önemli gördüğün, eksiğinin fazla olduğunu düşündüğün konuların yanına işaret koy. Ve de bunlara öncelik ver.
  • Kendine özel aylık ve günlük ders çalışma programları yap. Aylık programında bitirmen gereken dersleri/konuları genel olarak yaz. Günlük programında ise çalışmalarını saat aralıklarına göre düzenle.
  • KPSS hazırlık sürecinde sadece Genel Yetenek – Genel Kültür oturumuna gireceksen günlük en az 3 saat, bunun yanında birkaç oturuma daha gireceksen günlük en az 4 saat çalışmalısın.
  • Çalışmalarının kalıcı olabilmesi için izlemen gereken sıra şu şekilde olmalı:
    konu çalışması + konunun testi + yanlışların ve boşların analizi
  • Sözel derslerde not alarak ve belli bir süreden sonra mutlaka tekrar yaparak ilerlemelisin. Sayısal derslerde ise örnek soruları ve çözümlerini incelemeli sonrasında bol bol soru çözmelisin.
  • Doğru kaynaktan çalıştığınıza emin olun. Sizi ayrıntıda boğacak, ÖSYM sınav mantığıyla uyumlu olmayan kaynaklar, vaktinizi çalmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

2022 KPSS Kitap Önerileri

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.