Naim Süleymanoğlu Kimdir?

22.11.2019
1.629
A+
A-
Naim Süleymanoğlu Kimdir?

Naim Süleymanoğlu Kimdir?

Naim Süleymanoğlu Hayatı

23 Ocak 1967 yılında Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinde Hatice Hanım ve Süleyman Bey’in oğlu olarak dünyaya geldiğinde, ailesi adını Naim Süleymanoğlu koydu. Daha sonra Bulgaristan’ın uyguladığı politikalar sonucunda adı “Naum Sulejmanow” olarak değiştirilecek ve bu durum onun Bulgaristan’dan ayrılma sebebi olacaktı. 10 yaşında parkta oynarken Enver Türkileri tarafından fiziği haltere uygun bulunarak keşfedildi. Yaşıtları sokakta oyun oynarken o antrenmandan antrenmana koşuyordu. Bu çalışmasının sonucu olarak da haltere adını altın harflerle yazdırdı.

1982 yılında Brezilya’daki “Dünya Genç Halter Şampiyonası”nda henüz 15 yaşındayken 52 kiloda iki altın madalya kazanarak şampiyon oldu. 16 yaşında bir rekor daha kırdı ve “En Genç Dünya Rekortmeni” unvanını aldı. 1984 yılında silkme dalında vücut ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçti. Günde 10-12 saat çalışan Süleymanoğlu, antrenörlerinin yardımıyla uyumak için eve götürülüyordu. Bu kadar çalışmanın sonucu olarak 1983-1986 yılları arasında gençlerde 13, büyüklerde 50, toplam 63 rekor kırdı. Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında 52-56-60 kilolarda şampiyonluklar kazandı. 1984-1985-1986 yıllarında dünyada “Yılın Haltercisi” ilan edildi.

Bulgaristan’dan Türkiye’ye Gelişi

Almış olduğu başarılar onu Bulgaristan’da popüler yaptı ve Bulgarların onu el üstünde tutmasını sağladı. Fakat isim değiştirme politikasıyla adının “Naum Sulejmanow” yapılması onu derinden etkiledi. Bulgaristan’dan ayrılma planını yaptı ve Türk Büyük Elçiliği’ne sığınma talebinde bulundu. Bunun üstüne kendisine dönemin Başbakanı Turgut Özal ve danışmanları Can Pulak ile Selim Ereğli yardım etti ve  Türkiye’ye gelişi sağlandı.

Türkiye’ye iltica eden Naim Süleymanoğlu IWF kuralları gereği olarak göç eden haltercilerin bir yıl uluslararası müsabakalara katılamaması kuralından dolayı bir yıl boyunca halter organizasyonlarına katılamadı. Bu bir yıllık süre dolduktan ve T.C. vatandaşı olduktan sonra 1987 yılında Antalya’daki Uluslararası Halter Turnuvası’na katıldı. 60 kg sıkletinde 150+188 kg ile dünya rekoru kırdı.

Sonraki süreçte hedefinde Avrupa Halter Şampiyonası ve Seul Olimpiyatları vardı. Özellikle Seul Olimpiyatlarına katılmak isteyen Süleymanoğlu için Türkiye, Bulgaristan’a 1 milyon dolar bedel ödemesi gerekti. Müsabakaya katılan Naim Süleymanoğlu, 60 kg koparmada 145 kg, 150,5 kg, 152,5 kg; silkmede 175 kg, 188,5 kg, 190 kg kaldırarak 9 dünya, 6 olimpiyat rekorunu kırdı. Böylece Türkiye halterdeki, ilk altın madalyasını almış oldu.

Avrupa Halter Şampiyonası’nda da üç altın madalya kazandı. Ayrıca 1989’da Dünya Şampiyonası’nda 60 kg koparmada 150 kg kaldırarak dünya rekorunu da kırmış oldu.

1989 yılında Naim Süleymanoğlu, emekliye ayrılmaya karar verdi. Henüz yaşı 22 idi. Daha çok genç olmasından dolayı 1992 yılında tekrardan olimpiyatlara geri dönüş yaptı. Ve dönüşüyle yeni rekorlar kırmaya devam etti.  Naim Süleymanoğlu 2000 yılında Uluslararası Halter Federasyonu kongresine 4 yıllığına astbaşkan olarak seçildi.

Cep Herkülü : Naim Süleymanoğlu

Süleymanoğlu, ufak tefek bir insandı. 1,47 boyunda olması ve halter alanında birçok rekora imza atması dünyanın ilgisini çekti. Bundan dolayı da ona “Cep Herkülü” denilmeye başlandı.  “Times”  dergisine kapak olmuş bir sporcu olan Naim Süleymanoğlu, kariyeri boyunca 3 olimpiyat altın madalyası, 7 Dünya Şampiyonluğu ve 6 Avrupa Şampiyonluğu kazandı. Ayrıca tam 46 kez de dünya rekoru kırdı.

Naim Süleymanoğlu Vefatı

Karaciğer yetmezliği sebebiyle tedavi gördüğü hastanede kendisine nakil işlemi yapıldı. Fakat beyninde ödem oluşması ve kanamanın başlamasıyla ameliyata alınan Naim Süleymanoğlu, maalesef kurtarılamayarak vefat etti. 23 Ocak 1967 yılında Kırcaali’de dünyaya gözlerini açıp 18 Kasım 2017 yılında İstanbul’da hayata gözlerini kapadı.

Hayatının Film Olması

Halter alanında adını spor tarihine yazdıran Naim Süleymanoğlu, sadece bu alandaki başarılarıyla değil yaşadıklarıyla da ilginç bir hayatı oldu. Bulgaristan’ın Türkler üzerinde uyguladığı politikalardan dolayı rahatsız oldu ve bunu tüm dünyaya duyurmak istedi. Ülkesi Türkiye’ye gelmek için de zorlu yollardan geçmek zorunda kaldı. Bu sebeplerden dolayı hayatını anlatan bir film çekildi. 22 Kasım 2019 itibariyle Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filmi vizyona girdi.

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ayça dedi ki:

    Naum Sulejmanow” Bu ismi hiç bir zaman benimsememiş gerçek bir türk kahramandır naim süleymanoğlu hayatı da çok hüzün doludur