Cam Şişe Nasıl Yapılır?

12.09.2019
1.693
A+
A-
Cam Şişe Nasıl Yapılır?

Cam Şişe Nasıl Yapılır?

Cam son derece sağlıklı bir saklama gerecidir. Plastik saklama kaplarına ve şişelere sağlıklı bir alternatif olan cam ürünler, son yıllarda kendine geniş bir kullanım ağı bulmuştur. Atom yapısı itibariyle sıvı olan ve Kimya’da sıvı kabul edilen cam çok yavaş akışlı olduğu için fark edilmemektedir. Peki, sıvıları en sağlıklı muhafaza etme aracı olan cam şişe nasıl yapılır?

Cam Ürünler Nasıl Hazırlanır?

Cam ürünlerin tamamı kumdan yapılmaktadır. Kum, kireç ve soda fabrikada karıştırılır, makinelere gönderilir. 1500 dereceye kadar ısınan fırınlarda camlar hazırlanır. Dinlendirme kanallarında soğutulur. Ortalama 850 derecelik işlenme sıcaklığına gelen cam işlenme aşamasına geçer. Camlar makinelerde şekillendirilir. Şekillendirme işlemi üfleme yöntemiyle, çeşitli çubuklarla ve elle yapılmaktadır. Cam yeterli ısı verilirse sıvı formuna dönebilmektedir.

Türk Cam Yapımı

Türkiye’de gelenekselleşmiş cam ürün yapımı, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde ortaya çıkmış, günümüze kadar geçerliliğini korumuştur. Hala bu geleneği sürdüren cam şişe ve cam eşya imalatçıları mevcuttur. Geleneksel cam endüstrisi, en başarılı örnekleri 17-18’inci yüzyıllarda sunmuştur. Bu dönemden günümüze ulaşan eserler belli yerlerde sergilenmektedir. Bu dönemlerde cam sanayiinin İstanbul çevresinde geliştiği bilinmektedir. Eğrikapı, Eyüp, Ayvansaray, Balat, Beykoz, Bakırköy, Paşabahçe, Çubuklu, İncirköy bölgelerinde cam üretim tesisleri ve atölyeleri olduğu bilinmektedir. Ayrıca Venedik gibi cam ihracat merkezi ülkelerden cam ithalatı yapıldığı da bilinenler arasındadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.