Blok Çalışma Nedir?

Blok Çalışma Nedir?

Blok Çalışma Nedir?

Blok çalışma nedir, blok ders çalışması nedir, verimli ders çalışma teknikleri neler, derse odaklanma teknikleri neler, verimli çalışma tekniklerinden blok çalışması nedir gibi aklınıza takılan tüm soruların yanıtı videomuzda!

Verimli Çalışma Tekniklerinden Blok Çalışması Nedir?

Ders çalışma alışkanlığını yavaş yavaş edinip, uzun süreler derse odaklanmaya hazır hale geldiğinizde blok çalışma yöntemine geçebilirsiniz.

Blok çalışması; sınava hazırlık dönemlerinde, çalışılacak çok konu olduğunda kullanılabilecek bir yöntemdir. Çalışmaya başladığınız ilk zamanlarda uygulamakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle kendinize fırsat tanımalı, yavaş yavaş başlayıp sonrasında blok çalışmaya geçmelisiniz.

Bu çalışma yönteminde, uzun süre ders çalıştıktan sonra orantılı bir şekilde mola vermeniz ve de molanın ardından farklı bir dersle devam etmeniz gerekmektedir. Örneğin 2,5 saat matematik çalıştıktan sonra 1 saate yakın mola vermelisiniz. Mola süresi ders çalışma süresiyle eşit olmamalı. Mola bittikten sonra aynı dersle değil, başka bir dersle devam etmelisiniz. Bu sıkılmanızı engelleyecektir.

Blokları oluştururken bir sayısal, bir sözel ders şeklinde ya da sevmediğiniz bir dersten sonra sevdiğiniz bir derse yer vererek ilerlemelisiniz. Blokları planlarken diğer dikkat etmeniz gereken nokta, gün içinde çalışacağınız ders sayısıdır. Günde en fazla 4 farklı derse çalışmalısınız. Bundan fazlası verimli çalışmanızı engelleyecektir.

Blok çalışma tekniği ile ders çalışmaya başlamadan önce “Molalı Çalışma” tekniğine göz atmanızda yarar var. Bunun için “Molalı Çalışma Nedir?” videomuza ve yazımıza göz atabilirsiniz!

Hepinize sağlıklı günler ve başarılar diliyoruz!

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.