Öğretmen Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

20.07.2019
561
A+
A-
Öğretmen Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Öğretmen Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Öğretmenlik, ömür boyu öğrenci kalmaktır diye tanımlanabilir. Çünkü öğretmenlik mesleği çok okumayı gerektiren, çağı yakalamak zorunda olan meşakkatli fakat saygın bir meslektir. Her konuda örnek olmak gibi bir misyonu üstlenir, toplum içinde itibar edilen kişilerdir. Ancak her meslekte olabileceği gibi nadir de olsa kötü örnekler de vardır.

Nasıl Öğretmen Olunur?

Öğretmen olma isteği genelde çocuk yaşlarda dillendirilse de. Lise yıllarında özellikle de son sınıfta karar verilmektedir.

Matematik öğretmenliği için, Sayısal bölüm

Sınıf öğretmenliği için, eşit ağırlık

Sosyal Bilgiler ve Türkçe Öğretmenliği için, sözel bölüm puanları ağırlıklı olarak etkili olmaktadır.

Öğrenciler lisede sayısal, sözel ve yabancı dil olarak bölümlere ayrılarak rotalarını çizmeye başlamaktadır. Bu yıl sistemde önemli değişiklikler olsa da öğrenci lehine yapılan değişimler olduğundan pek mağduriyet yaşanmayacak gibi görünmektedir.

Öğretmen Olmak İçin Hangi Yüksek Okula Gitmeliyim?

Liseyi bitirip üniversite sınavlarına girdiğinizde alacağınız puana göre branş seçmeniz gerekmektedir. Her dersin ağırlıklı puanları gözden geçirilerek hangi branş puanınız yüksekse o bölümü tercih etmeniz daha doğru olmaktadır.

Öğretmenlik 4 yıllık olup, Eğitim fakültelerinin bölümleri arasından dal seçerek öğreniminize devam edebilirsiniz. Yani öğretmen olmak isteyen adaylar eğitim fakültelerinin ilgilenecekleri bölümlerinden istedikleri alana devam etmektedir.

4 yıllık eğitim fakültesini bitirdikten sonra KPSS sınavlarına müracaat ederek sınava girmeniz gerekmektedir.

Sınavda başarılı olmanız durumunda mülakata çağırılarak sözlü bir sınavdan geçiyor ve başarmanız durumunda atanmak için evrak tamamlamanız gerekiyor.

Öğretmen Olarak Atanmadan Önce İstenilen Belgeler

  • Nüfus cüzdanı,
  • Diploma ya da mezun olduğuna dair çıkış belgesi, (diplomalar hemen hazırlanamayabilir)
  • Sağlık raporu, (tam teşekküllü hastaneden öğretmenlik yapabilir ifadesi bulunan heyet raporu)
  • Vesikalık fotoğraf,
  • İkamet belgesi,
  • Evli ise eşinin iş yerinden belge, (eş durumu nedeni ile atamalarda eşinin çalışmakta olduğu il önceliği için.) gibi belgeler talep edilmektedir.

Sınıf Öğretmeni Olmak İsteyenler

Sınıf öğretmeni olmayı tercih edecekseniz 12. sınıfta eşit ağırlıklı şubeleri tercih etmelisiniz. Böylece sınıf öğretmenliği için gerekli olan puan türünüzü kapsayacağından başarınız ve alacağınız puan doğal olarak yükselecektir.

Kısaca Öğretmen Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim?

Öğretmen olmak için ÖSYM’nin düzenleyeceği TYT ve YKS sınavlarına girmeniz gerekmektedir.

Öğretmen Olmak İçin Kaç Puan Almam Gerekiyor?

Her fakültenin kontenjanına göre puanı farklı olmaktadır. Taban ve tavan puanlar illere göre değişiklik göstermenin yanında aynı ilde olup farklı taban ve tavan puanı olan fakülteler de bulunmaktadır.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.