Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro tekniği nedir? Pomodoro tekniği ile nasıl ders çalışılır? Ders çalışırken dikkati çabuk dağılanlara ve odaklanma sorunu yaşayanlara yardımcı olacak Pomodoro çalışma tekniği nasıl uygulanır? Öğrenmek için videomuza ve yazımıza mutlaka göz atın.

Pomodoro Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Pomodoro, kısa aralıklarla çalışarak odaklanmayı ve zaman yönetimini kolaylaştıran bir çalışma tekniğidir. 25 dakika ders çalışıp 5 dakika mini mola vererek 1 pomodoro tamamlanmış olur. Bu şekilde 4 pomodoro tamamladıktan sonra 30 dakikalık uzun bir mola verilmesi gerekir.

25 Dakika Ders Çalışma + 5 Dakika Mola = 1 Pomodoro

  • Başlamadan önce hedefinizi belirleyin. Çalışma sonunda neyi öğrenmiş olacaksınız ve bu size nasıl bir katkı sağlayacak gözden geçirin. Böylece kendinizi derse başlamadan önce motive etmiş olacaksınız.
  • Saatinizi 25 dakikaya kurun. Eğer bu noktada telefonunuzdan yararlanacaksanız sosyal medya bildirimlerinizi kapatmayı unutmayın!
  • 25 dakika boyunca sadece önünüzdeki dersle ilgilenin. Başka hiçbir şeyin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.
  • Bu sürenin sonunda 5 dakika mola verin. Bu molada temel ihtiyaçlarınızı giderin ve küçük esneme hareketleri yapın.
  • 4 pomodoroyu tamamladıktan sonra 30 dakikalık uzun bir mola verin. Bu molada, ders çalışırken ertelediğiniz durumlar varsa onlarla ilgilenebilirsiniz. Eğer bu uzun molaya gelene kadar başka şeylerle ilgilenmediyseniz kendinize sosyal medya hesabına bakma ya da sevdiğiniz başka bir şeyi yapma ödülü verebilirsiniz.
  • Günlük kaç pomodoro yapacağınızı, hedefinize ve de çalıştığınız konuya göre siz belirleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Feynman Tekniği Nedir?

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.