Şahika Ercümen’den Dünya Rekoru

28.10.2019
710
A+
A-
Şahika Ercümen’den Dünya Rekoru

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Mehmetçik’e armağan edilen bir rekora imza atan Şahika Ercümen, adını Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdırdı. Dünya dalış rekortmeni milli sporcumuz Şahika Ercümen, Mersin’in Aydıncık ilçesindeki Gilindire Mağarası’nda, Buzul Çağ döneminden kalıntılarla çevrili suda gerçekleştirdiği dalışta paletsiz kategoride tek nefeste 100 metreye daldı.

Günlerdir gerçekleştirdiği antrenmanlar sonucunda sabahın erken saatlerinde dalış denemesini gerçekleştiren Ercümen, kadınlar dünya rekorunu kırmış oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Çukurova Kalkınma Ajansının desteklediğiyle gerçekleşen dalışta başarılı olan sporcumuz herkese büyük sevinç yaşattı.

Şahika, “Bu rekor Cumhuriyetimizin 96. yıl dönümünde kahraman Mehmetçik’e armağan olsun.” yazılı pankart açıp asker selamı verdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, paletsiz dalışta 90 metro sınırını aşarak dünya rekorunu kıran ve  Guinness Dünya Rekorları Kitabı’na giren Şahika Ercümen’i arayarak tebrik etti.

Şahika Ercümen Kimdir?

16 Ocak 1985 yılında Çanakkale’de dünyaya gelen sporcu çocukluğunda astım rahatsızlığı yaşamış ve bu durumu su sporlarında birçok başarı sağlayarak telafi etmiştir. Ankara Başkent Üniversitesi’nde Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu olan sporcu bu alanda yüksek lisans eğitimi almıştır.

2006’da, İspanya’nın Tenerife kentinde düzenlenen Serbest Dalış Dünya Şampiyonası’nda elde ettiği dereceyle Türkiye rekoru kırdı. 26-27 Mayıs 2007 tarihlerinde, Ankara ODTÜ kapalı yüzme havuzunda düzenlenen dinamik apnea Türkiye Şampiyonası’nda tek nefesle havuzda 145,35 metre giderek Türkiye rekoru kırdı.

2008 yılında, Türkiye Sualtı Hokeyi Millî Takımı ile Avrupa üçüncüsü, Serbest Dalış Avrupa Şampiyonası’nda geçirdiği sakatlığa rağmen Avrupa dördüncüsü oldu. 2009 yılında serbest dalış alanında Türkiye şampiyonluğu elde etti. 2010 yılında Türkiye rekoru ve dünya rekoruna en yakın derecenin (-65 metre) sahibi oldu.

11 Şubat 2011 tarihinde Avusturya’nın Weissensee bölgesinde buz altında tek nefeste 110 metrelik bir mesafeyi katetmiş hem erkekler hem de kadınlarda Buzaltı Yatay Dalış dünya rekorunu kırmıştır.

22 Temmuz 2014 tarihinde Antalya’nın Kaş ilçesinde paletsiz değişken ağırlıkla yaptığı dalışta 91 metreye ulaşarak dünya rekorunun sahibi olmuştur. Paletsiz değişken ağırlıkla kırdığı dünya rekorundan bir gün sonra paletsiz ip destekli serbest dalış kategorisinde 72 metrelik derecesiyle yeni bir dünya rekorunun sahibi olmuştur.

19 Ocak 2015 tarihinde Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenen “61. Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri”nde Ercümen 2014 yılının sporcusu ödülünün sahibi olmuştur.

Ercümen 2015 yılının Haziran ayında Japonya’nın Kushimoto kenti yakınlarında batan Osmanlı gemisi Ertuğrul’a saygı dalışı gerçekleştirdi.

Ercümen, Antalya’nın Kaş ilçesinde düzenlenen Serbest Dalış Türkiye Şampiyonası’nda paletli sabit ağırlık ip destekli dalış kategorisinde 72 metreye ulaşarak kendine ait 70 metrelik Türkiye rekorunu kırdı ve birinciliği elde etti.

22 Ekim 2016 tarihinde Antalya’nın Kaş ilçesi açıklarında Değişken Ağırlıklı Paletli alanında 110 metreye dalarak CMAS onaylı yeni bir dünya rekoru kırmıştır.

21 Ocak 2017 yılında yayınlanan 2017 Survivor kadrosuna alınmış ve Ünlüler takımında yarışmaktadır. 26 Nisan 2017 tarihinde Survivor’dan elendi.

2019’un Şubat ayında 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında gittiği “beyaz kıta”da ilk dalışını yaparak tarihe geçti.

 

 

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/sahika-ercumen-kimdir-sahika-ercumenin-biyografisi-41106362

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.