Sınav Grupları Tatil Sürecini Nasıl Planlamalı?

Sınav Grupları Tatil Sürecini Nasıl Planlamalı?

Sınav Grupları Tatil Sürecini Nasıl Planlamalı?

Korona tatili için çalışma programı, korona tatilinde nasıl ders çalışılır, tatilde nasıl ders çalışılır, YKS ders çalışma taktikleri neler, LGS ders çalışma taktikleri neler gibi süreçte size yardımcı olacak bilgiler yazımızda!

 

Sınava hazırlık sürecinde okuldan ve kurstan zorunlu olarak uzaklaşmak can sıkıcı gibi görünse de bu dönemi fırsata çevirebilirsin. Sana dönemi fırsata çevirecek taktikler ile başarıya giden yolda neler yapman gerektiğine dair bilgiler vereceğiz.

  • Son dakika haberlerine dönüşme!

Okul ve kursların geçici süreyle kapandığı bu dönemde yaşanılanların ve paniğin seni esir almasına izin verme. Uzmanların önerilerine uyarak süreci olabildiğince evinde geçirmeye çalış. Hastalıkla ilgili haber alma ve araştırma bahanelerine sığınarak çalışman gereken süreyi, internette ya da televizyonda geçirme. Bilgili ve tedbirli olmak farklı gündemi takip ediyorum diye, sürekli kaygıya kapılarak gerçek ya da asılsız haberler ile tüm gününü heba etmek farklıdır.

  • Bu süreci bir sınav kampı olarak düşün.

Ne kadar süreceğini hiç düşünmeden önünde eksiklerini kapatmak için bir fırsatın olduğuna odaklan ve çalışmalarını bu yönde yap. Tüm gün evde olduğun bir sınav kampına girdiğini düşün. Planını yap ve ders çalışmaya odaklan.

  • Fazla bir şeye ihtiyacın yok! Kitapların yanında olsun yeter!

Konu anlatımlı kitaplar ile bugüne kadar içli dışlı olmamış olabilirsin ama bu dönemde eksiklerini kapatmak için artık kitaplarla kaynaşman gerekiyor! Okula ya da kursa gidip öğretmenlerinden bire bir ders alamayacağın için kitaplar en büyük yardımcın olacak bu süreçte.
Haftanın 6 günü için 6 çok zorlandığın konuyu seç ve her gün birini konu anlatımlı kitabından çalışıp çözümlü soru bankandan sorularını çözerek pekişmesini sağla.

  • Her hafta bir gün belirle ve deneme çöz!

Bu dönemi bir fırsata çevir ve düzenli olarak deneme çözmeye başla. Eğer çok fazla konu eksiğin olduğunu düşünüyorsan bile deneme çözmeyi erteleme. Bol bol sınav provası yapman seni başarıya götürecektir.
Konularının tümünü bitirmişsen de deneme çözmeyi sıklaştırıp iki günde bir yapmalısın.  Yaptığın her yanlış ve boş bıraktığın her sorunun doğrusunu öğrenmeyi sakın ihmal etme!

  • Çalışıp bitirdiğin, geride kalan konuları tekrar et.

Çalışıp bitirdiğin konuların üzerinden hayli zaman geçmiş olabilir. Bu konuları tekrar masaya yatırmalısın. Her gün mutlaka daha önce çalışmış olduğun bir konunun tekrarını yap ve onunla ilgili ez az 50 soru çöz. Unuttuklarını hatırlaman ve soru pratiği kazanman için bu zamanı verimli bir tekrar dönemine çevirebilirsin.

Kısa sürede net artışını sağlayacak ve eksiklerini kapamana yardımcı olacak bu taktikler ile ev sürecini daha verimli geçirebilirsin. İyi çalışmalar diliyoruz!

Öğrenci Rehberi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.