Verimli Vakit Geçirmek İçin 5 Belgesel Önerisi

16.01.2021
418
A+
A-
Verimli Vakit Geçirmek İçin 5 Belgesel Önerisi

Verimli Vakit Geçirmek İsteyenlere 5 Belgesel Önerisi

Evde verimli vakit geçirmek isteyenler için 5 belgesel önerisi!

Belgesel, bilimsel verilerden yola çıkılarak sanatsal bir kaygıyla ortaya konan bir sinema yöntemidir. Bu sayede insanların verimli ve de güzel vakit geçirmesine yardımcı olabilecek bir alternatiftir. Bizler de evde verimli vakit geçirmek isteyenler için 5 belgesel önerisinde bulunduk. Herkese iyi seyirler 🙂

Cosmos : Bir Dünya Serüveni

1980 yılında gökbilimci Carl Sagan’ın sunumuyla başlayan Cosmos, aslında bilimsel belgesel dizi niteliğindedir. 2014 yılında Cosmos : A Spacetime Odyssey adıyla yeniden yayınlanmaya başlayan belgeselin bölümlerini bilim insanı Neil deGrasse Tyson sunmaktadır. 13 bölümden oluşan belgeselin konusu uzay – zaman ilişkisidir. Yaşamın nasıl oluştuğu, evrensel uyumun nasıl bu kadar mükemmel bir döngüyle devam ettiği gözler önüne serilmektedir.

Cosmos belgeselinin bölümleri sırasıyla şu şekildedir :

 1. Samanyolu’na Bir Bakış
 2. Yaşamın Nehirleri
 3. Bilginin Gücü
 4. Aydınlıkta Saklanmak
 5. Gökyüzü Hayaletleri
 6. Daha Derine
 7. Temiz Oda
 8. Güneşin Kardeşleri
 9. Elektrik Çocuk
 10. Kayıp Dünyalar
 11. Ölümsüzler
 12. Özgür Dünya
 13. Karanlıktan Korkma

Home – Yuva

Home (Yuva), 2009 yılında Fransız fotoğrafçı Yann Arthus Bertrand tarafından çekilen belgesel bir filmdir. Toplam 499 görüntüden oluşan belgesel, 54 ülkede 217 günde çekilmiştir. Konusu itibarıyla Dünya’daki ekolojik dengeyi, insanlığın nasıl alt üst ettiğini gözler önüne sermektedir.

Alien Worlds – Uzaylıların Dünyaları

Bilim kurgu belgeseli diyebileceğimiz Uzaylıların Dünyaları‘nda(Alien Worlds), Dünya’daki hayatın yasaları, galaksinin geri kalanına uygulanmıştır. Yani diğer gezegenlerde de Dünya’nınkine benzer bir canlı yaşamı olsaydı bu nasıl olurdu? Bilim kurgu dizisi tadındaki bu belgesel; Atlas, Janus, Eden, Terra adlı 4 bölümden oluşmaktadır.

25 Litre

Küresel su kıtlığına dikkat çekmeye çalışılan belgeselde, yakın gelecekte bu durumun insanları, ülkeleri ve dünyayı nasıl etkileyeceği gözler önüne serilmekte. İçeriğinde, 2040 yılında İstanbul’da su kullanımının karneye bağlandığı ve bir bireyin günlük su tüketiminin sadece 25 litre olduğu bir hikayeye de yer verilmekte. Ülkemizde yavaş yavaş başlayan su sıkıntılarının önlem alınmazsa ne boyuta gelebileceğini gözler önüne seren bu belgeseli mutlaka izlemelisiniz.

Gizemli Tarih : Göbeklitepe

Şanlıurfa sınırları içerisinde yer alan, dünyanın ilk tapınağı ve de en eski inanç merkezi kabul edilen Göbeklitepe’yi, daha yakından tanımak ve gizemli sembollerinin anlamlarını öğrenmek isteyenlerin izlemesi gereken bir belgesel.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.