YKS İçin 15 Tatilde Nasıl Verimli Ders Çalışılır?

20.01.2020
697
A+
A-
YKS İçin 15 Tatilde Nasıl Verimli Ders Çalışılır?

YKS İçin 15 Tatilde Nasıl Verimli Ders Çalışılır?

Okul döneminin yoğunluğundan bunaldığın bir dönemde bu ara tatil sana çok iyi gelecek. Fakat tüm gün uyuduğun ya da bol bol gezdiğin bir tatil seni hayallerinden uzaklaştırmaz mı? Dinlenmenin yanında düzenli ve planlı çalışmalar yaparak süreci hem zevkli hem de verimli geçirsen daha iyi olmaz mı?

Bu yarıyıl tatilini daha verimli geçirmen için 10 basamakta neler yapabileceğini anlattık. Bu adımlara bakacak olursak:

 1. Sınava hangi bölümden girerseniz girin, artık TYT konularını bitirmeniz gerek. Eğer konularınız bitmediyse ilk hedefiniz mutlaka TYT konularını bitirmek olsun.
 2. TYT konularını bitirdiyseniz ve üzerinden biraz zaman geçtiyse; tüm TYT konuları için kendinizi bir tekrar kampına alıp konuların zihninizde canlanmasını sağlayabilirsiniz. Küçük bir ara tekrar, bitirdiğiniz her ders/konu için size katkı sağlayacaktır.
 3. Ara tatil boyunca en az 2 TYT denemesi mutlaka çözün. Her deneme sonrası yaptığınız yanlışların hangi konulardan çıktığına bakıp o konuya tekrar çalışın.
 4. AYT/YDT çalışmaya başladıysanız en zor konulardan birini seçerek bu tatilde onu aradan çıkarabilirsiniz. Örneğin; matematikten türev konusunu bu tatil sürecinde halledebilirsiniz.
 5. Bitirilen her konu için ekstra bir tekrar yaptığınızı, her konu için tekrar bir şans verdiğinizi, normalden çok daha fazlasını yaparak seviyenizi arttırdığınızı fark edeceğiniz için kendinize güvenin. Hayalinize ulaşmanız zor değil.
 6. Mutlaka, sayfa sayısı az bile olsa bir kitap okumaya gayret edin. Yaptığınız her okuma, sınavın sözel kısmında hızlanmanıza da yardımcı olacaktır. Sınav yoğunluğundan ilerleyen süreçte belki hiç fırsat bulamayabilirsiniz o yüzden tatil sürecini iyi değerlendirin.
 7. Hayal kurun! İstediğiniz mesleği hâlâ tam olarak belirlemediyseniz bu durumu netleştirmeye çalışın. Eğer ne istediğinizden eminseniz de hayalinize ulaştığınızı hayal edin. Amacınıza ulaşma hayali, motivasyonunuzu arttıracaktır.
 8. İmkânınız varsa hayalinizdeki üniversiteyi ziyaret edin. Eğer gitme şansınız yoksa internetten araştırma yapıp orada olmanın nasıl bir şey olduğunu düşünün.
 9. Ailenize ve arkadaşlarınıza zaman ayırın. Uzun zamandır bu stresli sınav döneminde onlarla çatışmalar yaşamış ya da onları ihmal etmiş olabilirsiniz. Beraber vakit geçirmeniz için bu tatil güzel bir fırsat olabilir.
 10. Kendinize vakit ayırmayı da unutmayın! Uzun zamandır vakitsizlikten yapamadığınız bir hobiniz varsa onu yapın, dinlenmeye ihtiyacınız varsa dinlenin. Ama hepsini programlayarak yapmanızda yarar var!

 

Hepinize iyi çalışmalar ve iyi tatiller diliyoruz!

 

Öğrenci Rehberi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Emrecan dedi ki:

  15 tatilde dediklerinizi yaptım zor konuları bitirdim matematikten. Gerçekten çok faydasını gördüm