18 Bin Yıllık Yavru Köpek ve 15 Bin Yıllık Mamut Tuzakları Bulundu

29.11.2019
760
A+
A-
18 Bin Yıllık Yavru Köpek ve 15 Bin Yıllık Mamut Tuzakları Bulundu

18 Bin Yıl Öncesine Ait Yavru Köpek

Sibirya bölgesine yakın Yakutsk bölgesinde, Rus bilim insanları tarafından Indigirka Nehri yakınlarında yaklaşık 18 bin yıllık olduğu düşünülen yavru bir köpek cesedi bulundu.

Bulunan yavru köpekte hiçbir bozulma olmadığı görüldü.  Bilim insanlarının yaptığı incelemeler sonucunda köpeğin tüm dişlerinin, bıyıklarının ve tüylerinin çok iyi derecede korunmuş olması büyük bir şaşkınlık yarattı.

Dünyanın en soğuk yerlerinden biri olarak bilinen Yakutistan’ın başketi Yakutsk’ta bulunan köpeğin aslında tam olarak köpek olup olmadığı da bilinmiyor. Kurt olabileceği de düşünülen hayvanla ilgili DNA testleri yapılmış fakat henüz net bir sonuç alınamamış. Hayvanın öldüğünde en fazla iki aylık olduğu da belirtiliyor.

Donmuş olarak bulunan bu hayvana Yakutça arkadaş, dost anlamına gelen Dogor, ismi verildi. Bilim insanları yaptıkları açıklamada “Heyecanlandık ama radyokarbon tahlilleri çıkana kadar şüpheyle yaklaştık. Açıkçası, sonuçların 18.000 yıl çıktığı zaman her şey değişti. Bu sonucu almamız çok şaşırtıcıydı. 18.000 yıl öncesi, hem kurtlarla hem de köpeklerle genetik olarak pek çok şey olduğunu düşündüğümüz ilginç bir dönem. Bu hayvanı modern bir kurttan, Buz Devri kurdundan veya bir köpekten ayıramıyoruz. Bunu söylemenin zor olmasının nedeni, bunun genetik olarak farklılaşma zamanında yaşamış olması. Bu yüzden çok erken modern bir kurt veya çok erken bir köpek ya da geç dönem Pleistosen kurdu olabilir.” dedi.

15 Bin Yıllık Mamut Tuzakları

Meksika’da yapılan kazı çalışmalarında 15 bin yıllık, insanlar tarafından yapılmış tuzaklar bulundu. Bu tuzakların yapılış amacının mamut yakalamak için olduğu tespit edildi. Alanda bulunan çukurlarda en az 14 mamut iskeleti bulundu ve bu hayvanların kovalanarak bu çukura düşürüldüğü, bazılarının ise kesilerek öldürüldüğü düşünülmektedir. Çukurda mamut dışında at ve deve gibi hayvanlara ait kalıntılara da rastlanıldı.

Mamutlar, filgiller ailesindendirler. 2 metreden 4 metreye kadar ulaşabilen boyları, 8 ton civarında ağırlıkları olduğu bilinmektedir. Mamutların neslinin MÖ 1700 yılında tükendiği ve tükenmeye de iklim değişikliği ile  insanların aşırı avlanmasının sebep olduğu öngörülenler arasında.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.