2019-ALES/2 SINAV GİRİŞ YERLERİ AÇIKLANDI

2019-ALES/2 SINAV GİRİŞ YERLERİ AÇIKLANDI

22 Eylül 2019 tarihinde uygulanacak olan ALES sınavının Sınava Giriş Belgesi ÖSYM’nin  https://ais.osym.gov.tr adresinden yayınlandı. Adaylar bugün saat 14.00 itibariyle T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile sınav giriş bilgilerini öğrenebilirler. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı bulunmaktadır. Adayların internetten edinecekleri bu belgenin renkli veya siyah-beyaz çıktısı sınav günü yanlarında olmalıdır.

Sınav 22 Eylül 2019 Pazar günü saat 10.15’te gerçekleşecek. Adaylar 10.00 itibariyle sınav binalarına alınmayacaklar. Bu sebeple yarım saat önce sınavın yapılacağı yerde olmaları tavsiye ediliyor.

Sınav günü adayların yanında mutlaka bulunması gereken iki şey: İnternetten çıktısını aldıkları Sınav Giriş Belgesi ve T.C. Kimlik Belgesidir.

ALES SORU SAYISI VE SINAV SÜRESİ

Sınavda adaylara 50 sayısal 50 sözel olarak toplamda 100 soru sorulmaktadır. Sınav için adaylara 150 dakika (2,5 saat) süre verilmektedir. Sınav sonuçları sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir.

ALES SINAVINA KİMLER GİRMELİ?

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına atanmak isteyenler; ülkemizde ve yurt dışında lisansüstü eğitime girmek isteyen adayların girmesi gereken bir sınavdır.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.