Boğaz Köprüleri Nasıl Yapılır?

01.11.2019
2.185
A+
A-
Boğaz Köprüleri Nasıl Yapılır?

Boğaz köprüleri dünyada belirli bölgelerde, belirli zamanlarda yapılmış şekillerde bulunuyor. Ve birçok insan bu köprüleri ulaşım amacıyla kullanmaktadır. Tarihte de kökleri milattan öncelere dayanır. Kullanan insanların aklında çoğu zaman bu sorular belirebiliyor. Boğaz köprüleri nasıl inşa edilir? Bu boğazların üstüne inşa etmek zor değil mi? Gelin bu konuları birlikte inceleyelim.

İlk Boğaz Köprüsü Ne Zaman Yapıldı?

Tarihte geriye gittiğimizde ilk boğaz köprüsünün çok eski bir zamana dayandığını görüyoruz. Milattan önce 480 Çanakkale’de yapılan bu boğaz köprüsü tabiki bugünkü modern görünümlerdedeğildi.Narna Burnu ile karşı taraftaki kayalıklar arasında, Pers imparatoru Xerxes tarafından yaptırıldı. Bu ilk köprü, sefer amacıyla yapılmıştır.

Modern Köprüler Nasıl Yapılıyor?

Boğaz köprülerininin en önemli kısmı palplanş denilen bölümüdür. Perde şeklinde yapılan bu palplanşlar, suyun zemindeki yan duvarlardan açılan temel çukuruna dolmasına engel olur. Su sızsa bile, pompalar yardımıyla akıntı yönüne bırakıldığı için ihmal edilebilir bir durumdur. Bu planşlar ahşap, betonarme ya da çelik olabilir. Günümüzdeki köprülerin çoğunda ise betonarme ve çelik kullanılmaktadır. Bu palplanşlar vinçler yardımıyla zemine çakılır. Temel olarak da keson temeller kullanılır. Yüzen kesonlar ve yüzen sandıklar olarak anılan bu yapıla, su dışında hazırlanır ve dibe çöküp kalması için içerisi sert maddelerle doldurulur.Sonrasında ise belirlenen alanlarda sağlam bir zemine ulaşana kadar gömülür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.