Osmanlı Macunu Nasıl Yapılır?

24.10.2019
426
A+
A-
Osmanlı Macunu Nasıl Yapılır?

Osmanlı Macunu Nasıl Yapılır?

Bir dönem Osmanlı sınırları içinde halk tarafından çok sevilen, hatta padişahların da kullandığı bilinen Osmanlı macunu, bugün bile birçok turistik bölgede halkın ilgisini çekmektedir. Özellikle turistlerin ve ilk kez görenlerin keyifle denediği bu Osmanlı macununun, nasıl yapıldığı da birçok kişi  tarafından merak konusu. Gelin beraber Osmanlı macunun tarihçesini ve yapılış şeklini inceleyelim.

İlaç Olarak Kullanıldı

Osmanlı macununun ilk kullanılış amacı enteresandır. Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafize Sultan bir hastalığa yakalanır. Kanuni Sultan Süleyman da dönemin önemli tıp ve tedavi uzmanlarından Muslihiddin Merkez Efendi’ye durumu iletir.Merkez Efendi, 41 çeşit şifalı bitkiyi toplar ve karıştırır. Bugün Osmanlı macunu olarak bildiğimiz karışımın aşağı yukarı aynısı bir karışım elde eder. Ve Kanuni Sultan Süleyman’ın annesinin bu karışımla iyileştiği söylenir.

Tabi bugün daha çok eğlence amaçlı tüketilir. Osmanlı macunu birçok baharatın bir araya gelip, bazı meyvelerle kaynatılmasıyla oluşur. Karanfil, limon, zencefil, hibiskus, nane ve portakalar kullanılan macunda, şeker ve su ile kaynatılan bu ürünler soğuduktan sonra bildiğimiz Osmanlı macunu haline getirilir. Daha sonra tahta çubuklara sarılır, limona sürülür. Orjinalinde asla gıda boyası, sahte bir şey kullanılmaz; tamamen doğal ve sağlıklı bir üründü. Şimdilerde ise Ramazan ayları dışında bulmak oldukça zor bir hale gelmiştir. Her ne kadar eskisi gibi etrafta bulunmasa da satan yerler yok da değil.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.