Antibiyotikler Vücuda Nasıl Etki Eder?

20.07.2019
606
A+
A-
Antibiyotikler Vücuda Nasıl Etki Eder?

Antibiyotikler Vücuda Nasıl Etki Eder?

Antibiyotik, bakteri adı verilen mikroskobik zararlı organizmaları öldüren maddedir. Antibiyotik, bakteri kaynaklı hastalık ve enfeksiyonları tedavi etmeye yarar.  “Antibiyotikler vücuda nasıl etki eder?” sorusuna uzun yıllar bilim adamlarının çalışmalarıyla cevap arandı. Bu çalışmalar sonunda, penisilin adı verilen, bilinen ilk antibiyotiğin bakteri hücrelerini öldürdüğü ortaya çıkmıştır.

Antibiyotikler İlk Nasıl Ortaya Çıktı?

İlk antibiyotik İngiliz bilim adamı Alexander Fleming tarafından 1928 yılında bulundu. Fleming bilinen ilk antibiyotik olan penisilini keşfetti. Fleming tatildeyken deneylerinden biri küflenir. Tatilden döndüğünde penicillium adındaki küfün bakterileri öldürdüğünü tespit eder. Bundan yaklaşık 10 yıl sonra, bir grup bilim insanı, bu küfün bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları iyileştirdiğini ispatladı.

Antibiyotikler Bakterilere Nasıl Etki Eder?

Antibiyotik, girdiği bünyedeki bakterilerin büyüyüp çoğalmalarını engeller. Antibiyotik kullanımının birkaç gün sonrasında ise tamamını yok eder. Ancak bakteriler zaman içinde antibiyotiklere direnç geliştirir. Antibiyotikler, hap veya şurup olarak ağızdan, merhem olarak dışarıdan ve enjeksiyon yöntemiyle kandan alınır. Peki, antibiyotikler vücuda nasıl etki eder? Vücuda girdiği andan itibaren antibiyotik zararlı bakterileri sarmalar ve imha eder. Vücut hücrelerine zarar vermeyen antibiyotikler, sadece bakteri hücrelerinin zarlarının çözülmesine sebep olur. Mucizeler yaratan antibiyotiklerin zararları uzun süreli kullanımda ortaya çıkabilmektedir. Şöyle ki, antibiyotikler bağırsaklardaki yararlı bakterileri de öldürebilmektedir. Ancak bu birkaç paket antibiyotik kullanımında görülen bir durumdur. Bu sebeple kısa süreli antibiyotik alımlarının vücuda bir zararı yoktur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.