Dünyanın En Büyük 9 Savaşı

15.11.2019
1.149
A+
A-
Dünyanın En Büyük 9 Savaşı

Tarih sevenler için savaş hakkında konuşmak kaçınılmazdır. Savaşlar her ne kadar kanlı ve insanlık dışı görünse de devletlerin ve imparatorlukların kurulması bu olgu sayesinde olmuştur. Savaşlar öncesinde büyük hazırlıklar gerekir. Fakat bir saldırı olduğunda buna fırsat olmadan da savaş çıktığı olmuştur. Bu savaşların süresi ise bazıları birkaç gün içinde olup biterken bazıları da çok uzun yıllar sürmüş ve de milyonlarca dolara, yüz binlerce cana mal olmuştur.

Bu listede; bir yıldan fazla süren, pusuya düşürme (teknik olarak “kuşatma”, Pearl Harbor gibi) veya vur-kaç mantığıyla yapılan (atom bombası saldırısı gibi) savaşlar yer almayacak. Bu listedeki savaşlar zafere ulaşmak için bazı stratejilerin kullanıldığı savaşları kapsıyor.

  1. Salsu Savaşı

Kimler Arasında: Goguryeo, Sui Hanedanlığı

Bağlı Olduğu Savaş: Goguryeo-Sui Savaşı

Ne zaman: 612 MS

Tahmini zayiat: 300.000

Goguryeo, Kore yarımadasının kuzey ve orta kesimlerini kapsayan bir krallıktı. Krallık, Sui Hanedanlığı tarafından imrenilen toprakları ele geçirerek Mançurya’ya ulaştı.

Sui ordusu Goguryeo ordusundan sayıca fazlaydı. General Mondeok bir plan yaptı. Bu planla Goguryeo ordusu tuzağa düşürdüğü ve Salsu Nehri’nin içine çekildi. Nehir suyu sığ olduğundan askerler nehri yürüyerek geçmeyi planladılar. Ancak Goguryeo ordusu barajı yıktı ve Sui birliğini boğdu. Geri de kalnları ise kolayca yendiler. Goguryeo krallığı dağıldı ve toprakları bölündü. Yeni bir krallık olan Goryeo, yarımadayı bir araya getirdi ve bu krallık modern Kore’nin de öncüsü oldu.

  1. Wuhan Savaşı

Kimler Arasında: Çin, Japonya

Bağlı Olduğu Savaş: İkinci Çin-Japon Savaşı

Ne zaman: Haziran – Ekim 1938

Tahmini zayiat: 540,000

Japonya, 1931’de Çin topraklarını işgal etti. Çinlilerin kendilerini kurtarmaları için birkaç girişimde bulunuldu. 1937’de, Japon İmparatorluk Ordusu Çin milliyetçiliğini bastırmak için Çin’i daha derinden işgal etti. O sırada Çin’in ikinci büyük şehri olan Wuhan, isyan için önemliydi.

Japonya, Çin gemilerinin ve uçaklarının % 70’ini hava üstünlüğü ile ortadan kaldırarak kesin bir zafer kazandı. Ancak, Japon ordusu da büyük kayıplara maruz kalmasına rağmen, kara kuvvetleri neredeyse hiç bozulmadan kaldı. Çin ordusu daha sonra Japonların II. Dünya Savaşı’ndaki yenilgisine yardımda bulundu. Sovyetler Birliği, Japonya ile bazı topraklarla ilgili olarak hala çatışma halinde ve Çin ordusuna bir “gönüllüler ordusu” ile yardım etti.

  1. Kiev Savaşı

Kimler Arasında: Sovyet Ordusu, Müttefik kuvvetler

Bağlı Olduğu Savaş: II. Dünya Savaşı

Ne zaman: Haziran – Eylül 1941

Tahmini zayiat: 740.000

Sovyet Ordusu nihayetinde Nazi ordusunu boğan güç iken, Kiev Savaşı savaşın en büyük yenilgilerinden biriydi.

Sovyet birlikleri, Kiev yakınlarındaki Güneybatı cephesinde konuşlandırıldı. Alman kuvvetleri cepheye yerleştirilen bu birliklerin güçlü olduklarını biliyorlardı, ancak Moskova’ya doğru yürümeye odaklandılar. Hitler, Kiev’deki Sovyet birliklerinin sıkıntıda olduğunu öğrendiğinde, birliklerini Moskova’dan Kiev’e yönlendirdi.

Alman ordusu Sovyet birliklerini kuşattı, yardım malzemelerinin ellerine ulaşmasını engelledi. Bombalama saldırıları binlerce Kievliyi öldürdü. Hitler ve generalleri, soğuk Mart ayında Moskova’ya girip Kiev’e girip girmeme konusunda çok düşündüler. Bazı tarihçiler, Hitler’in Kiev’e odaklanmasının taktiksel bir hata olduğunu düşünüyorlar.

  1. Normandiya Savaşı

Kimler Arasında: Müttefik kuvvetler, Almanya

Bağlı Olduğu Savaş: II. Dünya Savaşı

Ne zaman: Haziran – Ağustos 1944

Tahmini zayiat: 795,000

Bu savaş çoğu insan tarafından D-Day olarak bilinir ve her yıl 6 Haziran’da anılır. Fransa 1940’ta Almanya’ya teslim oldu. 1943’te ABD savaşa girmişti. Müttefikler Nazi işgali altındaki bölgeleri işgal etmeye hazırdı.

Operasyona Alman havaalanlarını ve üretim yerlerini bombalayarak başladılar. Daha sonra, savaş uçakları ve donanma toplarıyla desteklenen Normandiya’daki kumsallara 1.200 amfibi çıkarma gemisi geldi. İki ay içinde çoğu Alman askeri esir düştü veya öldürüldü.

Tarihçiler 2 milyondan fazla askerin bu operasyona katıldığını tahmin ediyorlar. Aralarında Er Ryan’ı Kurtatmak ve Dunkirk filmleri de olmak üzere pek çok ödüllü Hollywood filmi bu savaşı konu almıştır.

  1. Changping Savaşı

Kimler Arasında: Qin ve Zhao hanedanları

Bağlı Olduğu Savaş: Savaşan Devletler

Ne zaman: 260 MÖ

Tahmini zayiat: 750.000

Bu savaşın tüm Çin devletlerinin birleşmesine yol açan savaş olduğu düşünülmektedir. Zhao, Çin’in batı kesiminde topraklarının çoğunu elinde tutan Qin’e karşı hala en güçlü devletlerden biriydi. Qin diğer tüm rakipleri yok etti.

İkisi arasında askeri güç açısından fazla bir fark yoktu. Ancak, Qin general Zhao’yu bir tuzağa düşürdü ve ordularını yönetilebilir iki gruba ayırdı. 46 gün sonra, Zhao teslim oldu. Qin o kadar acımasızdı ki, “insan kasabı” takma adını aldı.

  1. Verdun Savaşı

Kimler Arasında: Alman ve Fransız orduları

Bağlı Olduğu Savaş: I. Dünya Savaşı

Ne zaman: Şubat – Aralık 1916

Tahmini zayiat: 750.000

Fransız şehri Verdun, ülkenin tarihi boyunca Fransız ordusu için kilit bir yer olmuştu. Meuse Nehri üzerinde kıyısında birkaç kale ile çevrilidir. Alman ordusu, kente topçu saldırısı düzenleyebileceği yüksek bir yer olan Meuse Heights’ı ele geçirebileceklerine inanıyordu.

Savaşın genel kabul gören öyküsü, Alman General Erich von Falkenhayn’ın, Fransa vazgeçene kadar savaşmaya devam etmek için bir yıpratma savaşı yapmak istemesidir. Fransız ve İngilizleri bir savaşın çekecekler ve sonunda beyaz bayrak sallamalarını bekleyeceklerdi. Ancak Fransızlar kazandı. Erich von Falkenhayn’in başarısız stratejisi işine mal oldu. Savaş bittikten sonra ordudan atıldı.

  1. Somme Saldırısı

Kimler Arasında: Alman, Fransız ve İngiliz orduları

Bağlı Olduğu Savaş: I. Dünya Savaşı

Ne zaman: Temmuz-Kasım 2016

Tahmini zayiat: 1,2 milyon

Alman ordusu Verdun’a saldırı başlattığında, Müttefik kuvvetler (İngiliz ve Fransız) Somme Nehri üzerindeki Alman kalelerine saldırmaya karar vermişti. Sonuç olarak, Fransızlar söz verilen birlikleri Verdun’daki görevlerini savundukları için taarruza sokmadılar. Bu, İngiliz birliklerinin ilk gün büyük bir yenilgi almasına neden oldu. 57.000’den fazla asker kaybettiler. Bu savaş tankların yoğun olarak kullanıldığı ilk savaştı. Tankların çoğu savaş sırasında kullanılmaz hale geldi.

  1. Berlin Savaşı

Kimler Arasında: Müttefik kuvvetler, Almanya ordusu

Bağlı Olduğu Savaş: II. Dünya Savaşı

Ne zaman: Nisan 1945

Tahmini zayiat: 1,3 milyon

Bu savaş, Avrupa’nın Nazi Almanyası ile mücadelesinde belirleyici bir savaştı. Berlin’in çöküşüyle ​​sonuçlandı ve Adolf Hitler’in ve bazı kurmaylarının intihar etmelerine sebep oldu. Yılın başlarında Hitler, askerlere Macaristan’daki Sovyet kuvvetlerine karşı savaşma emri vermişti. Sovyetler Berlin’e karadan saldıracaklar, Almanlar ise hava gücüne sahipti.

Her iki taraftan toplam 3 milyondan fazla asker savaştı. Sovyet güçleri, Berlin dışındaki Alman savunmasını kırdıktan sonra, Alman hükümetinin kalbi olan Berlin’i bombalamaya başladı. Nazi askerleri, Sovyet askerlerinden zalimce muamele görmekten korktukları için Sovyetler yerine ABD veya İngiliz kuvvetlerine teslim olmak istedi.

  1. Stalingrad Savaşı

Kimler Arasında: Sovyetler Birliği, Eksen kuvvetleri

Bağlı Olduğu Savaş: II. Dünya Savaşı

Ne zaman: Ağustos 1942 – Şubat 1943

Tahmini zayiat: 1.8 milyon

Bu savaş II. Dünya Savaşı’ndaki en büyük çatışma ve tüm zamanların en büyük savaşıydı. Her iki tarafın bir araya geldiği yaklaşık 2,2 milyon asker bu savaşta savaştı ve neredeyse yarısı hayatını kaybetti. Ayrıca önemli sivil kayıplar da vardı.

Stalingrad, silahlanma ve Volga Nehri’ne ulaşımda önemli bir sanayi kentiydi. Şehir kıyısında inşa edilmiştir. Almanya kenti almanın önemli olduğuna inanıyordu. Hava saldırıları kullanmaya başladı ve karadan da desteklemeye devam etti.

Sovyet ordusu iki yönlü bir saldırı ile cevap verdi. Şehirdeki Alman ordusunu önden ve arkadan çevreleyip saldırdılar ve güçlenmelerini engellediler. Sonunda Alman kuvvetleri teslim oldu. 1946’da bir Rus film yapımcısı Stalingrad Savaşı’nın kurgusal bir versiyonunu gösteren üç saatlik bir film yaptı.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.