Kayıtlara Geçen En Büyük 10 Kasırga

19.11.2019
556
A+
A-
Kayıtlara Geçen En Büyük 10 Kasırga

Kasırga ya da tropikal siklon, büyük çaplı ve çok şiddetli dönerek esen tropik bir rüzgârdır.  Beaufort ölçeğine göre saatte 118 km’den fazla hızla esen kasırgaların büyük can ve mal kayıplarına sebep olması için çok büyük olması gerekmez.

Kasırga oluşumu şu şekildedir:  Okyanus yüzeyindeki ılık ve nemli hava hızlı bir şekilde yükselmeye başlar. Bu ılık hava yükseldikçe, içindeki su buharı da yoğunlaşarak fırtına bulutları ve yağmur damlaları oluşturur. Yoğunlaşma, gizli yoğuşma ısısını salar ve bu gizli ısı yukarıdaki havayı ısıtarak yükselmesine neden olur. Yükselen havanın yerini aşağıdan gelen ılık ve nemli okyanus havası alır. Bu döngü, gelişmekte olan fırtına bölgesine aşağıdaki okyanustan daha çok rutubetli hava çeker ve sürekli olarak sıcak havayı yüzeyden atmosfere doğru hareket ettirir. Yüzeyden gelen ısı değişimi, bir merkez etrafında dönen bir örüntü yaratır. Bu döngü, lavabo deliğinden aşağı akan suyun döngüsüne benzer.

Kasırgalar, insanlığın oluşumundan önce dahi vardır. Ancak insanlar her zaman kasırgaları anlama, güçlerini ve boyutlarını kaydetme imkanı bulamadılar. Bu yüzden kasırga kayıtları eksik olabilir. Bilim adamları, artık daha büyük veya daha sık yaşanan kasırgaların yerini fırtınaların aldığını belirtiyorlar.

Bu en büyük kasırgalar listesinde tayfunlar dahil tüm devasa rüzgarların kayıtlarını içereceğiz. Listeyi hazırlarken hasara veya kasırganın hızına değil, yarıçapına dayanarak sıralama yapacağız.

  1. Yolanda Kasırgası

Yıl: 2013

Fırtına Tipi: Kategori 5 Süper Tayfun

En Yüksek Rüzgar Hızı: 313 km/h

Çap: 800 km

Typhoon Haiyan olarak da bilinen Yolanda bu listedeki en küçük kasırga ancak şimdiye kadarki en güçlü fırtınalardan biridir. Filipinler’i vuran en ölümcü kasırgadır. Ülkede, 6.000’in üzerinde ölüm ve iki milyar ABD Doları tutarında bir hasara yol açmıştır. Yolanda ayrıca bölgedeki diğer birçok ülkede, Güneydoğu Asya’da Güney Çin ve Vietnam’da büyük hasara neden oldu. Hızlı ve Öfkeli filmlerinde oynayan aktör Paul Walker, trafik kazasında öldüğü gün yardım çalışmaları için para toplayacaktı.

  1. Usagi Tayfunu

Yıl: 2013

Fırtına Tipi: Kategori 4 Süper Tayfun

En Yüksek Rüzgar Hızı: 250 km/h

Çap: 1110 km

Bu fırtına ilk olarak Eylül 2013’ün başlarında Filipinler kıyılarında tropikal bir çöküntü olarak tanımlandı. Üç gün içinde, 27 kilometre genişliğinde bir göz oluşturdu ve Çin kıyılarında karaya çıkmadan önce kategori 5 kasırga sınıfına ulaştı.

Fırtına, Filipinler ve Çin genelinde toplam 4.3 milyar dolar zarar meydana getirdi.. Çin’de 33 ölüm meydana geldi, binlerce insan tayfunda evsiz kaldı ve milyarlarca dolarlık mahsul yok oldu. Usagi, Türkçe’de tavşan anlamına gelmektedir.

  1. Morakot Tayfunu

Yıl: 2009

Fırtına Tipi: Kategori 1 tayfun

En Yüksek Rüzgar Hızı: 144 km/h

Çap: 1200 km

Morakot, Tayvan’ı vuran en ölümcül tayfunlardan biriydi. 144 kilometre’ye varan rüzgar hızı o kadar tehlikeli görünmeyebilir. Bununla birlikte, fırtınanın tam merkezinde, çok daha fazla hasara sebep oldu. Yağmur sellere neden oldu. Fırtına, Çin ve Japonya da dahil olmak üzere diğer Güneydoğu Asya ülkelerini de etkiledi. Tüm bunlar, Morakot’a 6 milyar doların üzerinde zarar verdi. Tayvan hükümeti, yetersiz ve geç harekete geçtiği için önemli bir kesim tarafından eleştirildi.

  1. Karl Kasırgası

Yıl: 2004

Fırtına Tipi: Kategori 3 Büyük Kasırga

En Yüksek Rüzgar Hızı: 233 km/h

Çap: 1255 km

Karl, Cape Verde kıyılarında oluşan büyük bir tropikal fırtınaydı. Atlantik Okyanusu üzerinde daha fazla güçlenerek kuzeye, Avrupa’ya doğru geldi. Sonunda 235 kilometre hıza sahip bir kategori 3 sınıfı fırtına oldu. Fırtına, Faroe Adaları’na inmeden önce kategori 1 sınıfına inecek kadar zayıfladı.. Karl, kayda geçirilen zararlardan veya ölümlerden sorumlu değildi. Bu kasırga gelmiş geçmiş en büyük altıncı Atlantik kasırgası.

  1. Nicole Kasırgası

Yılı: 2016

Fırtına Tipi: Kategori 4 Büyük Kasırga

En Yüksek Rüzgar Hızı: 225 km/h

Çap: 1285 km

Nicole, önemli bir hasara neden olduğu Bermuda adasında karaya ulaştı. Ancak bu, fırtınanın diğer bölgeleri etkilemediği anlamına gelmez. Amerika Birleşik Devletleri’nde fırtınanın yarattığı dev dalgalar Güney Florida sahillerinde okyanus hayvanlarının yaşamını etkiledi. Bermuda’da fırtına, evleri, çiftlikleri ve adadaki değerli ticari kıyı yerleşim meskenlerini tahrip etti. Fırtına gözlemcileri, Nicole ile neredeyse aynı anda meydana gelen daha şiddetli bir kasırga olan Matthew kasırgası için daha çok endişe duydular.

  1. Lili Kasırgası

Yılı: 1996

Fırtına Tipi: Kategori 3 büyük kasırga

En Yüksek Rüzgar Hızı: 185 km/h

Çap: 1345 km

Meksika Körfezi’nde tropikal bir fırtına olarak başlayan ve Londra’yı vurduktan sonra sona eren bu geniş alanı kaplayan ve,yavaş hareket eden fırtına, iki kıtada büyük sellerin meydana gelmesine sebep oldu. Fırtına birkaç Orta Amerika ülkesinde, Küba’da ve Bahamalar’da ölümlere neden oldu. Küba’da fırtınadan zarar görenlere yapılan bazı yardımlar uluslararası tartışmalara neden oldu. Bazı kişiler, Fidel Castro’nun gelen yardımları geri çevirme ihtimalinden dolayı buraya yardım göndermeye sıcak bakmıyorlardı.

  1. Igor Kasırgası

Yıl: 2010

Fırtına türü: kedi 4 kasırga

En Yüksek Rüzgar Hızı: 249 km/h

Çap: 1335 km

Neyse ki, Karayipler ve Amerika Birleşik Devletleri halkı için Igor, Körfez bölgesine girmeden önce dördüncü kategori fırtınadan kategori 3’e indi.. Igor, Bermuda’ya nispeten az miktarda zarar verdikten sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu Kıyısı’na geldi. Kanada’daki Newfoundland en büyük hasarı aldı. Su baskını, ülkenin o bölgesinde yaklaşık 200 milyon dolarlık zarara neden oldu. Kanadalılar, bir yardım konseri düzenleyerek 400 milyon dolarlık yardım topladılar.

  1. Sandy Kasırgası

Yıl: 2012

Fırtına Tipi: Kategori 3 kasırga

En Yüksek Rüzgar Hızı: 185 km/h

Çap: 1,380km

Sandy, ABD’yi vuran en yıkıcı üçüncü kasırgadır. Rüzgar ve yağmur, yaklaşık 70 milyar dolar zarara  ve 200’den fazla can kaybına neden oldu. Ölümler, tropik bir fırtına olan Sandy’nin Karayip Denizi’ne ortaya çıkmasıyla başladı. Oradan Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu Kıyısı boyunca ilerledi. Toplamda, 24 eyalet fırtınadan etkilendi. Soğuk hava dalgası, Sandy tarafından üretilen yoğun yağmurun kar haline gelmesine neden oldu. Batı Virginia ve Kentucky’deki bazı bölgelerde kar fırtınası benzeri olaylar yaşandı.

  1. Olga Kasırgası

Yıl: 2001

Fırtına türü: Kategori 1 kasırga

En Yüksek Rüzgar Hızı: 144 km/h

Çap: 1,595 km

Olga, çap olarak Atlantik’te meydana gelen en büyük kasırgasıdır. Çok güçlü bir fırtına değildi, sadece kategori 1 kadar güçlü olabildi. Hiçbir zaman karaya yaklaşmadığından kişisel veya ticari zarar vermedi. Olga kasırga kuvveti ile tropikal fırtına kuvveti arasında kaldı ve birkaç dalgayı yüksek dalga oluşturdu ve yalnızca bir gemiye fiziksel zarar verdi Olga, 2001 kasırga mevsiminin son fırtınasıydı.

  1. Tip Kasırgası

Yılı: 1979

Fırtına Tipi: Kategori 5 Süper Tayfun

En Yüksek Rüzgar Hızı: 305 km/h

Çap: 2,220 km

Tip Kasırgası, dünya tarihindeki en büyük kasırgadır. Kasırga aynı zamanda şimdiye kadar ki en yoğun Pasifik tayfunudur. Kasırganın sert rüzgarları Batı Amerika Birleşik Devletleri’nin Pasifik Kıyısı’ndan Missouri’nin batı sınırına kadar ulaştı.

Kasırga Filipinler yakınlarında bulunan Marshall Adası yakınlarında oluştu.. Okyanusun üzerinden geçtikten sonra güçlendi ve sonunda şiddetli rüzgarlarla kategori 5 derecesine ulaştı. Japonya’ya yaklaştığında fırtına zayıftı. Ancak, buna rağmen Okinawa ve Tokyo’ya önemli zararlar vermiştir. Birçok balıkçı öldü, gemiler battı ve Japonya’daki onbinlerce evi su bastı. Fırtına, Çin’e ait bit gemiyi ikiye bölecek kadar şiddetliydi.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.