Tarih Dersine Nasıl Çalışılır?

30.10.2019
942
A+
A-
Tarih Dersine Nasıl Çalışılır?

Tarih Dersine Nasıl Çalışılır?

Tarih dersine nasıl çalışılır, tarih nasıl çalışılır, tarih dersi nasıl çalışılır, kpss tarih nasıl çalışılır, yks tarih nasıl çalışılır, tyt tarih nasıl çalışılır, ayt tarih nasıl çalışılır, kpss tarih nasıl çalışılır gibi birçok sorunun yanıtı yazımızda!

Tarih dersinin amacı geçmişte yaşanılanlar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayıp neden-sonuç ilişkisi içinde o dönemin koşulları çerçevesinde olayları değerlendirmenizi sağlamaktır. Bunun sonucunda da geçmişten ders alınarak gelecekte var olacak benzer durumlarda “ne yapılabilir”i düşündürüp gerekli derslerin çıkarılmasını amaçlar.
Tarih dersinin öğrenimi kolaydır ama hatırlanması zordur. Bu sebeple nasıl çalışılması gerektiğine bakacak olursak :

  1. Konuyu anlatan kişi iyi dinlenmelidir. Olaylar arası bağlantılara dikkat edilip gerekli notlar alınmalıdır. Fakat burada her söyleneni yazmak yorucu olacaktır. Önemli olaylar ve kişilerin yaptıklarının tarihine dikkat edilerek notlar alınmalıdır. Böylece zaman kavramı yerleşecek, olaylar arası ilişkiler daha da rahat kurulacaktır.
  2. Konular arasındaki bağlantıyı iyi kurabilmek için neden-sonuç ilişkisine dikkat edilmelidir. Mesela Uygurların savaşçı özelliklerini kaybetmelerinin sebebi din değişikliğidir. Seçtikleri dinden dolayı yerleşik hayata geçip tarıma başlamışlar ve bu durum onların savaşçı özelliklerini kaybetmelerine sebep olmuştur. Yani seçilen din ile savaşçı özelliklerin kaybedilmesi arasında bir neden-sonuç ilişki vardır.
  3. Bahsedilen dönem ya da çağ o günün koşulları düşünülerek yorumlanmalıdır. Bugünün koşulları düşünülerek yapılacak her yorum yanlış bağdaştırmalara sebep olacaktır.
  4. Her derste olduğu gibi tarih dersinde de tanım ve kavramlar önemlidir. Bu sebeple bunlar iyi bilinmelidir. (teokrasi, feodalite, merkezi otorite, manda ve himaye, Tanzimat Dönemi vs)
  5. Coğrafya dersinde olduğu gibi bu derste de haritalardan yararlanılmalıdır. Kurulan uygarlıkların, beyliklerin ya da devletlerin nerede kurulduklarını harita üstünde bilmek, bilgilerin kalıcılığını arttıracak ve yorum yapmanıza kolaylık sağlayacaktır.
  6. Ezberde tutulacak çok şey olduğundan konu bittikten sonra ve sonraki süreçte sık sık test çözülmelidir. Yanlış yapılan soruların doğru cevapları öğrenilip onlar da ara ara tekrar okunmalıdır. Bu okumaları sabahın erken saatlerinde zihin açıkken ya da gece yatmadan önce okumak akılda kalması açısından faydalı olacaktır.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ORHAN dedi ki:

    Tarih Dersine Nasıl Çalışılır? ile ilgili çok detaylı bir yazı yayınlamışsınız hocam. teşekkür ederim