23 Eylül Sonbahar Ekinoksu Nedir?

23 Eylül Sonbahar Ekinoksu Nedir?

23 Eylül Sonbahar Ekinoksu Nedir?

Ekinoks nedir, Sonbahar ekinoksu ne zaman yaşanır, 23 Eylül ekinoksunun özellikleri nelerdir, Sonbahar ekinoksu neden 2 gün gecikir gibi birçok sorunuza yazımızda cevap bulabileceksiniz!

Ekinoks Nedir?

Ekinoks, Ekvator’a güneş ışınlarının dik vurması sonucunda yaşanan, gece ve gündüz süresinin eşitliği durumudur. İlkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda iki kez ekinoks yaşanır. İlkbahar ekinoksu, 21 Mart tarihinde yaşanır ve Kuzey Yarım Küre’de bu tarihten itibaren gündüzler uzamaya başlar. 23 Eylül tarihinde ise sonbahar ekinoksu yaşanır ve Kuzey Yarım Küre’de gece süresi bu tarihten itibaren uzamaya başlar.

23 Eylül Sonbahar Ekinoksunun Özellikleri Nelerdir?

Sonbahar ekinoksunun özellikleri maddeler hâlinde :

  • Güneş ışınları Ekvator’a öğlen vaktinde 90 derecelik dik bir açıyla düşer. Bu sebeple gölge boyu sıfırdır.
  • Dünya’nın her yerinde 12 saat gece, 12 saat gündüz yaşanır.
  • Kuzey Kutup Noktası’nda 6 aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise 6 aylık gündüzün başlangıç tarihidir.
  • Aynı boylam üzerinde yer alan tüm merkezlerde Güneş, aynı anda doğup aynı anda batar.
  • Aydınlanma Çemberi, kutup noktalarından geçer.
  • Kuzey Yarım Küre’de sonbahar mevsimi başlangıcıdır ve bu tarihten itibaren geceler gündüzlerden daha uzun olmaya başlar. 21 Aralık tarihine kadar geceler sürekli uzar. 21 Mart tarihinde ise tekrardan ekinoks yaşanır ve gece gündüz süreleri eşitlenir.
  • Güney Yarım Küre’de ise bunun tam tersi yaşanır.

Sonbahar Ekinoksu Neden 23 Eylül’de Gerçekleşir?

Dünya’nın Güneş etrafında izlediği yörünge, elips şeklinde olduğundan bazen güneşe yaklaşırken bazen de güneşten uzaklaşır. Bu yaklaşıp uzaklaşma anlarında Güneş’in çekim kuvvetinden dolayı bazen yörüngede hızlı hareket ederken bazen de yavaş hareket eder.

Dünya’nın güneşe en yakın olduğu tarih 3 Ocak, en uzak olduğu tarih ise 4 Temmuz’dur. Güneş’e yakın olduğu tarihte Kuzey Yarım Küre’de (KYK) kış mevsimi yaşanmaktadır. Dünya bu sırada hızlı hareket ettiğinden kış mevsimi KYK’de iki gün kısa sürer. Dünya’nın Güneş’ten uzaklaştığı dönemde ise hızı yavaşladığı için KYK’de yaz mevsimi iki gün uzun sürer.

Sonuç olarak bu 2 günlük süre değişikliği, Eylül ekinoksuna denk geldiğinden 21 Eylül’de değil, 23 Eylül’de ekinoks gerçekleşmiş olur.

Ekinokslar ve gün dönümleri ile ilgili daha detaylı bilgi için ” Ekinoks ve Gün Dönümü Tarihleri ” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.