Biyoloji Nasıl Çalışılır?

25.11.2023
2.800
A+
A-
Biyoloji Nasıl Çalışılır?

Biyoloji Nasıl Çalışılır?

Biyoloji dersine nasıl çalışılır, YKS biyoloji nasıl çalışılır, biyoloji netleri nasıl artar gibi birçok sorunun cevabı yazımızda!

Biyoloji; canlıların doğma, gelişme, üreme gibi yaşam evrelerini konu edinen bir bilim dalıdır. Fen Bilimleri alanında yer alan Biyoloji dersinde ise öğrenciler canlılar, sistemler, basit anlamda yaşam ve onu meydana getiren unsurlar hakkında bilgilendirilir.

Biyoloji dersi her ne kadar sayısal grupta yer alsa da sözel bilgiyi de barındırmaktadır. Bu nedenle hem sayısal derslerdeki hem de sözel derslerdeki çalışma yöntemlerinin birlikte kullanılması gerekir. Peki, bu noktada neler yapmalı?

Biyolojiye Nasıl Çalışmalıyım?

  • Biyoloji dersini öğrenebilmek için ilk adım, konuyu anlatan kişiyi etkin bir şekilde dinlemektir. Dinlerken önemli yerleri not etmeli ve aklınıza takılan bir şey olduğunda anında soru sormalısınız. Ardından kendiniz de bir kaynaktan konuya çalışın.
  • Çalışırken ezberlemek yerine sebep – sonuç ilişkisi kurarak bilgiyi anlamaya ve anlamlandırmaya çalışın. 
  • Yabancı terimlerin fazla olmasından dolayı ezber yapmanız gereken noktalar olacaktır. Buralarda bağdaştırma – bağlantı kurma, kodlama, gruplandırma ve çağrışımlardan yararlanma tekniklerini kullanabilirsiniz. Kendi sesinizden kelimeleri tekrar ederek ses kaydı alıp boş vakitlerinizde dinlemek de bu konuda size yardımcı olacaktır.
  • Biyoloji dersinde görseller önemli yer tutmaktadır. Bu nedenle şemaları, haritaları, grafikleri kendiniz de çizerek çalışırsanız  konuların kalıcılığını sağlarsınız.
  • Konu çalışmasını tamamladıktan sonra test çözme aşamasına geçmelisiniz. Çalıştığınız konuya ait tüm testleri çözüp ne kadar yanlışınızın çıktığına göre durum değerlendirmesi yapmalısınız. 
  • Konu tekrarı yapmak çok önemli. Bu nedenle kendi tuttuğunuz notlar üzerinden tekrarınızı yapın. Ardından yine o konuyla ilgili test çözerek sağlamasını yapın.
  • Konu çalışmalarınızı yarıladıktan sonra ders denemesi çözmeye başlayın. Burada her denemeden sonra yine durum değerlendirmesi yapıp eksik konuları belirleyerek ilerleyin.
  • Boş bıraktığınız ve yanlış yaptığınız soruları kesilerek arada bir göz atılırsanız bu da netlerinizi artırmanızda işe yarayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimize aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz :

TYT Biyoloji ve AYT Biyoloji Konuları Neler?

Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır ?

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır ?

Paragraf Çözme Teknikleri Neler?

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.